fbpx

Ceny zbóż w drugiej połowie 2023. Najnowsze prognozy PKO BP

PKO Bank Polski opublikował dziś najnowsze prognozy dotyczące cen zbóż w kraju w drugiej połowie 2023 roku. To, że będzie znacznie taniej niż w zeszłym roku, raczej nikogo nie powinno dziwić.

Ceny zbóż w II kwartale 2023 roku spadały; jak podaje PKO BP, z danych Ministerstwa Rolnictwa wynika, że przeciętna cena pszenicy konsumpcyjnej w czerwcu była niższa o 18% niż w marcu 2023 i niższa o 42% r/r. Co prawda ceny odbiły na początku czerwca 2023, jednak nie był to trwały trend.

To, że ceny z zeszłego roku są nie do powtórzenia w obecnym sezonie, jest raczej oczywiste. Jaka będzie jednak skala spadków?

– Oczekujemy, że przeciętna cena skupu pszenicy w drugiej połowie 2023 będzie niższa o 41-46% r/r. Mimo że poprawa światowych bilansów zbóż ogółem (w mniejszym stopniu dotycząca pszenicy) przemawia za spadkami cen, to obarczona jest ryzykiem ewentualnych konsekwencji suszy. Dodatkowo możliwość odbudowy popytu oznaczać może kurczącą się
przestrzeń do dalszych spadków. Wycofanie się Rosji z umowy dotyczącej korytarza eksportowego dla ukraińskich zbóż będzie wpływać dodatnio na ceny – podał w dzisiejszej analizie bank PKO BP.

W analizie poinformowano także o rekordowym eksporcie zbóż w kwietniu br. Wyniósł on 1,16 mln ton wobec spadku importu o 57%, co wynika m.in. z blokady importu ziarna z Ukrainy.

Źródło: PKO BP

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.