fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychCeny zbóż utknęły na niskich poziomach, a zapasy wystarczą co najmniej do...

Ceny zbóż utknęły na niskich poziomach, a zapasy wystarczą co najmniej do końca lutego. Ceny zbóż 17.01.2023

Druga połowa stycznia nie przynosi poprawy jeśli chodzi o ceny podstawowych zbóż i oleistych. Magazyny kupujących są pełne i sytuacja szybko się nie zmieni.

W rozmowach ze skupującymi cały czas przejawia się wątek zapełnia magazynów i tego, że jak przyznają firmy, zapasów wystarczy przynajmniej do końca lutego. Dodatkowo na światowych giełdach również notowane są wielomiesięczne minima.

Dodatkowo wiele wskazuje na to, iż bieżący sezon 2022/23 zostanie zakończony z bardzo dużymi zapasami ziarna zbóż, w tym głównie pszenicy i kukurydzy, a także rzepaku. Spodziewane słabe tempo eksportu zbóż w pierwszych tygodniach bieżącego roku nie pomaga w rozładowaniu bardzo dużej nadwyżki ziarna w kraju.

Te wszystkie czynniki sprawiają, że obecnie za pszenicę w portach płaci się następujące stawki: za klasyczną pszenicę konsumpcyjną jest to tylko 1380 zł/t, 13,5% jest wyceniana po 1400 zł/t, a ta o 14% zawartości białka jest po 1480 zł/t. Nie dziwi więc fakt, że na krajowym rynku ceny są bardzo niskie i ograniczają się do poziomów najczęściej 1230-1380 zł/t.

Od dłuższego już czasu na stosunkowo niskich poziomach utrzymują się ceny jęczmienia paszowego, który kupowany jest nawet po poniżej 1 tys. zł /t i obecnie najniższe stawki rozpoczynają się od 960 zł/t, choć takich ofert nie jest dużo. Maksymalną stawką jest natomiast obecnie 1250 zł. Nieco więcej kupujący są skłonni płacić za pszenżyto, gdzie minimalną ceną jest 1000 zł a maksymalną 1250 zł/t.

Nie zachwycają także ceny żyta i to zarówno konsumpcyjnego jak i paszowego. Jeśli chodzi o żyto konsumpcyjne, to cena zawiera się w przedziale od 920 do 1150 zł/t, a paszowe od 860 do 1140 zł/t.

Nadal także ceny rzepaku nie rozpieszczają kupujących i pojawiają się oferty kupna nawet poniżej 2400 zł/t, choć trzeba powiedzieć, że jest ich bardzo mało. Średnia cena skupu oscyluje obecnie w okolicach 2500 zł/t, a maksymalnie można uzyskać 2650 zł/t.

Rozczarowani mogą również być ci, którzy posiadają na sprzedaż suchą kukurydzę, gdyż ceny skupu tego gatunku rozpoczynają się od 1000 zł/t, a maksymalną ceną na chwilę obecną jest kwota 1220 zł/t.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.