fbpx

IZP: Na rynku pojawiło się więcej ofert sprzedaży głównie pszenicy paszowej. W dalszym ciągu trudno o zakupy jęczmienia

Ziarno obecnie oferują do sprzedaży rolnicy mający potrzeby finansowe. Gros rolników trzyma ziarno w magazynach.

Baner Kuhn

Ostatnie dni przyniosły pewien wzrost ofert sprzedaży ziarna, głównie ze strony rolników. Niemniej jednak, przedmiotem obrotów są z reguły mniejsze partie ziarna, tak więc trudno mówić o wysypie zbóż na rynek, czytamy w analizie Izby Zbożowo Paszowej (IZP).

IZP podaje w raporcie, że na rynku pojawiło się więcej ofert sprzedaży głównie pszenicy paszowej. W dalszym ciągu trudno o zakupy jęczmienia.

Ziarno obecnie oferują do sprzedaży ci rolnicy, którzy mają potrzeby finansowe. Gros rolników w dalszym ciągu trzyma ziarno w magazynach, które zapewne ujrzy światło dzienne dopiero w przyszłym roku.

Tymczasem po okresie charakteryzującym się większym zapotrzebowaniem na ziarno ze strony przetwórców, w końcu listopada br. popyt na surowiec zaczął słabnąć, szczególnie w odniesieniu do ziarna konsumpcyjnego.

Baner Kioti
SDF baner

Tym samym ceny zbóż na rynku krajowym zaczęły się stabilizować, także w kontekście osłabienia cen zbóż na MATIFie, a także w cennikach portowych. Niemniej jednak, ceny większości zbóż na rynku wewnętrznym w dalszym ciągu często kształtują się powyżej parytetu portowego.

W zależności od regionu kraju, ceny oferowane przez krajowych przetwórców za zboża z dostawą w grudniu br. kształtowały się następująco (DAP, wg stanu na 29 listopada br.) – źródło IZP:

  • pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) – 930-960 PLN/t,
  • pszenica paszowa – 870-920 PLN/t,
  • jęczmień paszowy – 770-850 PLN/t,
  • pszenżyto – 770-830 PLN/t,
  • żyto konsumpcyjne – 650-730 PLN/t,
  • żyto paszowe – 620-700 PLN/t,
  • owies paszowy – 730-780 PLN/t,
  • kukurydza – 800-850 PLN/t
  • rzepak (bez dopłat) – 2180-2250 PLN/t.

IZP ocenia, że wolumen eksportu zbóż w listopadzie br. był mniejszy niż w październiku br. i mógł wynieść ok. 400 tys. ton (z tego ok. 200 tys. ton kukurydzy i 150 tys. ton pszenicy). Uszczuplona rynkowa podaż ziarna powoduje, iż firmy handlowe kupują mało zbóż z przeznaczeniem na eksport.

Ceny portowe często nie są konkurencyjne w porównaniu do cen zbóż oferowanych przez młyny i wytwórnie pasz na rynku wewnętrznym, co nie zachęca dostawców do jego sprzedaży na eksport.

Baner McHale
Baner Kuhn

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.