Początek nowego, krótszego ze z względu na czwartkowe Boże Ciało tygodnia, przynosi tylko nieznaczne wahania cen które zamykają się z reguły w przedziale 10-20 zł na tonie. Jak zatem wyglądają ceny na krajowym rynku zbóż i oleistych na 17.06.2025?
Na rynku nie widać większego zainteresowania handlem, zarówno ze strony kupujących jak i rolników posiadających jeszcze jakieś zapasy, tym bardziej, że ceny wahają się w minimalnych przedziałach a do tego są znów o kila złotych na tonie niższe niż jeszcze tydzień wcześniej, zwłaszcza jeśli chodzi o pszenicę.
Otoczenie rynkowe nie sprzyja cenom
Po ubiegłotygodniowych zawirowaniach na Bliskim Wschodzie ceny na giełdach, zarówno rzepaku jak i pszenicy ruszyły w górę i wydawało się, że ten trend zostanie utrzymany. Jednakże już wczoraj pszenica korygowała wzrosty i kontrakt wrześniowy na Matif zamknął się tylko nieznacznie powyżej 200 EUR/t (200,25 EUR/t). Traciły również notowania rzepaku w kontrakcie sierpniowym i ostatecznie dzień na Matif zakończył się na poziomie 489 EUR/t.
To wszystko nie sprzyja zbytnio wzrostom cen i jak informuje Izba Zbożowo-Paszowa pomimo tego, że krajowi przetwórcy w dalszym ciągu kupują ubiegłoroczne ziarno chcąc tym samym zabezpieczyć potrzeby surowcowe do czasu pojawienia się ziarna z tegorocznych zbiorów, to oferują niższe ceny od tych obowiązujących jeszcze w minionym tygodniu, co nie sprzyja jakimś większym transakcjom. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że już wiele skupów zawiesiło przyjmowanie ziarna szykując się na nowe zbiory i przeznaczając ten czas na czyszczenie i dezynfekcję magazynów.
Ceny na dzień 17.06.2025 r.:
| Ceny (ceny z poprzedniego notowania) zł/t | |
| Pszenica konsumpcyjna | 800-930 (800-920) |
| Pszenica paszowa | 750-860 (760-870) |
| Jęczmień konsumpcyjny | 670-880 (670-890) |
| Jęczmień paszowy | 660-850 (670-850) |
| Pszenżyto | 670-840 (690-830) |
| Żyto konsumpcyjne | 640-780 (640-770) |
| Żyto paszowe | 540-740 (540-740) |
| Owies | 620-770 (620-770) |
| Kukurydza | 770-900 (770-910) |
| Rzepak | 1950-2250 (1950-2250) |








Konsumpcja już poniżej 800 , a Polifoska 6 zaraz 3000 , nic tylko gospodarzyć .