fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychCeny zbóż 05.07.2022: Karuzela cenowa idzie w dół. Zboża w Polsce najtańsze...

Ceny zbóż 05.07.2022: Karuzela cenowa idzie w dół. Zboża w Polsce najtańsze w Unii Europejskiej

Przed laty w kultowym filmie ,,Miś’’ Stanisław Mikulski wcielał się w postać Wujka Dobra Rada, który znał odpowiedz na wszystkie problemy nurtujące ówczesne społeczeństwo. Dziś  takim wujkiem dla rolników chce być obecny minister rolnictwa, który radzi im, aby teraz zachowali zimną krew, pomimo spadków cen zbóż. Później zapewne będzie lepiej.

Najlepiej, aby włączyli się w przetwórstwo i szykowali powierzchnie magazynowa pod nowe zbiory. Czy ta rada to strzał w dziesiątkę, czy też fatalne pudło, czas pokaże…

Obecnie na polskim rynku zbóż karuzela cenowa nieznacznie przesunęła się w dół, choć w przypadku niektórych regionów kraju były to nawet znaczne spadki jeśli chodzi o rzepak (około 600 zł) czy pszenice konsumpcyjną (około 200 zł). Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prognozuje, że ceny zbóż powinny znacznie wzrosnąć późną jesienią

Obecnie za tonę pszenicy konsumpcyjnej podmioty skupowe oferują od 1300 do 1600 złotych, a za pszenicę paszową od 1200 do 1430 złotych. Żyto konsumpcyjne można sprzedać w cenie od 1030 do 1160 zł/t, jęczmień browarny od 1000 do 1240 zł/t, a owies ,,chodzi’’ w cenie ok. 1050 zł/t. Spadła też cena kukurydzy, za której tonę obecnie oferują od 1100 do 1330 złotych.

Zobacz także:

Cena pszenicy na Matifie poniżej 330 EUR/t. W Polsce jest już poniżej 1 tys. zł/t

Rzepak nie osiąga już tak kosmicznych cen jak jeszcze kilka tygodni temu i aktualnie kosztuje od 2850 do 3450 zł/t. Spadły też notowania rzepaku w kontraktach na nowe zbiory, o czym pisaliśmy tutaj.

Tymczasem ceny za pszenicy w Polsce należą do najniższych w Unii Europejskiej. Jak wyglądają na tle innych państw Wspólnoty można sprawdzić tutaj:

Ceny pszenicy w Polsce na tle cen w innych krajach Unii Europejskiej wypadają bardzo blado

6 KOMENTARZE

  1. Ludzie co wy piszecie. Cena zboża z tamtego roku podrazala że szok. Tłumaczyliście to nawozami i paliwem. Teraz paliwo w dół i nawóz też. Dalej płacz a ceny zbóż że hej. Dostajecie dopłaty do pół do paliwa. Ciągle jakieś kredyty o mnieszym procencie. I wy jeszcze narzekacie na rząd. Mi do firmy nie dokłada rząd. ZUS w górę. Ulg na paliwo brak. Jeżdżę 15 letnim autem a mój sąsiad ronik audi a8 5 letnim. Sprzedajcie to i otwórzcie firmy idźcie do roboty

  2. To już jest skandal,chcą wykończyć polskie rolnictwo to nie ważne czy duży czy mały,To jest MAFIA tylko spółki skarbu państwa robią kapitał,kurwa to jest mafijny kraj,oj wróć komuno wróć,utrzymywaliśmy cały układ komunistyczny żywnościowo,a teraz sami nie możemy się utrzymać

    • I unia Polskę załatwiła,ceny spadną do minimum, Putin tu nie potrzebny,jak w 1939 przez sojuszników zostaliśmy zdradzeni tak i teraz, a te bałwany z rządu żrą i bawią się za nasze(cytat)

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.