fbpx

Ceny usług rolniczych (wiosna 2021)

Sezon prac polowych zbliża się nieuchronnie. Postanowiliśmy zatem przyjrzeć się cenom najpopularniejszych wiosną usług rolniczych.

Zacznijmy od tego, że ceny usług mogą różnić się w zależności od czynników tj. region kraju (chociaż w tym kontekście różnice nie są znaczące), rodzaj gleby (w przypadku maszyn uprawowych), jej przygotowania (np. pod siew), rodzaju wykorzystywanych maszyn czy w końcu od tego, czy usługę wykonuje firma czy też jest to tzw. pomoc sąsiedzka. Cena zależy także od areału; pamiętajmy, że im jest on większy, tym większa jest możliwość negocjacji ceny wyjściowej.

Zacznijmy od wywozu gnojowicy i obornika. W pierwszym przypadku za usługę wozem o pojemności 6 tys. l trzeba zapłacić ok. 50 zł za wóz, zaś usługa wozem o pojemności 10 tys. l kosztuje zwykle ok. 100 zł za wóz (ceny netto).

Jeśli chodzi o wywóz obornika, zazwyczaj koszty mieszczą się w przedziale od 7 do 9 zł/t. Jeżeli zamawiamy usługę z załadunkiem, należy doliczyć ok. 2 zł/t.

Dość mocno zróżnicowane są ceny orki, jednak tutaj dużo będzie zależało od warunków glebowych. Zazwyczaj ceny zawierają się w przedziale od 230 do 300 zł/ha, a nieco więcej trzeba zapłacić za usługę z wałem doprawiającym.

Za talerzowanie trzeba zapłacić zazwyczaj 150-210 zł/ha, zaś głęboszowanie kosztuje od ok. 350 do nawet ponad 400 zł/ha.

Ceny siewu zbóż zależą w dużej mierze od technologii; przy wykorzystaniu agregatu biernego zaczynają się zwykle od 170 zł i nie powinny przekraczać 190 zł/ha. Przy wykorzystaniu agregatu z broną aktywną ceny mogą, w przypadku ciężkich warunków glebowych, osiągać nawet 300 zł/ha. Za siew w technologii pasowej trzeba zapłacić zwykle 350-370 zł/ha.

A ile zapłacimy za siew kukurydzy? Tutaj ceny wahają się w przedziale od 120 do 150 zł/ha a zazwyczaj wynoszą 120-130 zł.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×KZPRiRB podcasty - baner