fbpx
Strona głównaTechnikaCeny usług rolniczych (wiosna 2021)

Ceny usług rolniczych (wiosna 2021)

Sezon prac polowych zbliża się nieuchronnie. Postanowiliśmy zatem przyjrzeć się cenom najpopularniejszych wiosną usług rolniczych.

Zacznijmy od tego, że ceny usług mogą różnić się w zależności od czynników tj. region kraju (chociaż w tym kontekście różnice nie są znaczące), rodzaj gleby (w przypadku maszyn uprawowych), jej przygotowania (np. pod siew), rodzaju wykorzystywanych maszyn czy w końcu od tego, czy usługę wykonuje firma czy też jest to tzw. pomoc sąsiedzka. Cena zależy także od areału; pamiętajmy, że im jest on większy, tym większa jest możliwość negocjacji ceny wyjściowej.

Zacznijmy od wywozu gnojowicy i obornika. W pierwszym przypadku za usługę wozem o pojemności 6 tys. l trzeba zapłacić ok. 50 zł za wóz, zaś usługa wozem o pojemności 10 tys. l kosztuje zwykle ok. 100 zł za wóz (ceny netto).

Jeśli chodzi o wywóz obornika, zazwyczaj koszty mieszczą się w przedziale od 7 do 9 zł/t. Jeżeli zamawiamy usługę z załadunkiem, należy doliczyć ok. 2 zł/t.

Dość mocno zróżnicowane są ceny orki, jednak tutaj dużo będzie zależało od warunków glebowych. Zazwyczaj ceny zawierają się w przedziale od 230 do 300 zł/ha, a nieco więcej trzeba zapłacić za usługę z wałem doprawiającym.

Za talerzowanie trzeba zapłacić zazwyczaj 150-210 zł/ha, zaś głęboszowanie kosztuje od ok. 350 do nawet ponad 400 zł/ha.

Ceny siewu zbóż zależą w dużej mierze od technologii; przy wykorzystaniu agregatu biernego zaczynają się zwykle od 170 zł i nie powinny przekraczać 190 zł/ha. Przy wykorzystaniu agregatu z broną aktywną ceny mogą, w przypadku ciężkich warunków glebowych, osiągać nawet 300 zł/ha. Za siew w technologii pasowej trzeba zapłacić zwykle 350-370 zł/ha.

A ile zapłacimy za siew kukurydzy? Tutaj ceny wahają się w przedziale od 120 do 150 zł/ha a zazwyczaj wynoszą 120-130 zł.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.