fbpx
Strona głównaCenyCeny usług rolniczych dużo wyższe niż jeszcze miesiąc temu

Ceny usług rolniczych dużo wyższe niż jeszcze miesiąc temu

O ile jeszcze miesiąc temu, kiedy po raz pierwszy w tym roku dzwoniliśmy zapytać o przewidywane w bieżącym sezonie ceny wiosennych usług sytuacja nie wyglądała źle, to obecnie ceny wystrzeliły w górę. 

Wojna w Ukrainie zmieniła bardzo mocno rynek usług, ponieważ spowodowała drastyczne podwyżki najważniejszego składnika usługi, czyli paliwa. Ponadto bardzo mocno w górę poszybowały ceny części zamiennych, co musi mieć przełożenie na ceny.

Usługodawcy z którymi rozmawialiśmy tłumaczą, że ceny po podwyżkach i tak są jeszcze akceptowalne, ponieważ nie mogą oni aż tak mocno ich podnieść bo klienci nie przyjdą. Podwyżki rekompensować mają tylko wzrost kosztów takich jak paliwo czy koszty pracy i części.

Niemniej jednak skala podwyżek i tak może robić wrażenie bo sięga przynajmniej 30 proc. a w niektórych przypadkach może dochodzić nawet do 50 proc.

W przypadku popularnych wiosną orek ciężko obecnie znaleźć usługę w cenie poniżej 300 zł/ha. Dużo częściej pojawiają się oferty na poziomie 350-400 zł/ha, gdzie jeszcze jesienią maksymalną stawką w wielu przypadkach była kwota 300 zł/ha.

Podobnie jest z cenami talerzowania, których ceny zaczynają się obecnie od poziomu 180 zł/ha a kończą w okolicach 250 zł. W ubiegłym sezonie nie było problemu ze znalezieniem usługi w cenie od 140-150 zł/ha.

Nie inaczej sytuacja wygląda z rozwożeniem obornika, w przypadku której za rozwiezienie tony z załadunkiem jeszcze podczas naszych pierwszych rozmów telefonicznych miesiąc temu, usługodawcy deklarowali cenę 10-12 zł, a obecnie stawki zaczynają się od 15 zł a kończą nawet na 20 zł.

Droższy będzie również siew, którego cena za agregat bierny wynosi obecnie minimum 200 zł a kończy w okolicach 250 zł, gdzie wcześniej był to przedział 170-190 zł/ha. Drożej jest także w przypadku siewu kukurydzy, gdyż najczęściej pojawiającym się przedziałem cenowym jest 180-200 zł/ha a w ubiegłym sezonie ceny zaczynały się nawet od 120-130 zł/ha.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.