fbpx
Strona głównaCenyRynek rolnyCeny usług rolniczych 2022: Orka, talerzowanie, wywóz obornika. Ile zapłacimy po żniwach?

Ceny usług rolniczych 2022: Orka, talerzowanie, wywóz obornika. Ile zapłacimy po żniwach?

Ceny usług pożniwnych będą w tym roku niestety o wiele wyższe niż w zeszłym. Sytuację determinuje przede wszystkim cena oleju napędowego; w połowie sierpnia zeszłego roku kosztował on ok. 5,4 zł/l. Dzisiaj jego cena jest o ok. 2 zł/l wyższa.

Olej napędowy to jedna sprawa. Kolejny problem to wyższe ceny części zamiennych, które przecież także trzeba wliczyć w usługę.

Za popularną usługę talerzowania zapłacimy obecnie zwykle od 200 do 250 złotych za hektar, chociaż jeszcze w zeszłym roku można było znaleźć oferty za nawet około 150 zł/ha. Droższa będzie również orka; za hektar trzeba obecnie zapłacić od 350 do nawet ponad 400 zł/ha, czyli nawet o 100 zł/ha więcej niż w zeszłym roku.

Usługa siewu rzepaku czy zbóż z agregatem biernym to w tej chwili koszt ok. 250-300 zł/ha, zaś za siew w technologii strip-till zapłacimy 550-600 zł/ha.

Jeśli chodzi o rozwożenie obornika, najtańsza stawka z jaką się spotkaliśmy to 12 zł/t z załadunkiem, jednak stawki często wynoszą od 15 do nawet 20 zł/t. Jeżeli jednak obornik nie jest “na miejscu”, trzeba liczyć się z wyższymi kosztami.

Podane stawki są stawkami wyjściowymi. Przy większych areałach zazwyczaj istnieje możliwość negocjacji cen. W przypadku prac uprawowych ceny bywają uzależniane od rodzaju gleb; na glebach cięższych są one zazwyczaj nieco wyższe.

Zobacz także:

Podsumowanie ostatniego tygodnia lipca na krajowym i światowym rynku zbóż. Najważniejsze informacje

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.