fbpx
Strona głównaCenyCeny unijnej pszenicy o krok od rekordu

Ceny unijnej pszenicy o krok od rekordu

Notowania kontraktów na pszenicę na giełdzie Matif systematycznie pną się w górę co jest spowodowane silnym popytem eksportowym. Do wyrównania historycznego szczytu dziennej ceny zamknięcia serii najbliższej (286 eur/t w 2007 roku) pozostało już tylko 1,25 euro.

Jak piszą analitycy z portalu ewgt.com.pl obraz globalnej podaży pszenicy nadal się zawęża, mimo, że światowa produkcja powinna być w tym sezonie nieco większa od rekordu z 2020/21. Niestety kilka głównych krajów eksportujących pszenicę zanotowało znaczny spadek produkcji, w tym Rosja, USA, Kanada, Kazachstan i Argentyna. Rekordowe zbiory na Ukrainie i zapowiadane na doskonałe w Australii tylko częściowo uzupełnią niedobory na rynku eksportowym.

Z kolei unijna kukurydza taniała we wtorek 26.10.21 śladem rosnącej podaży z opóźnionych zbiorów.

Rzepak podrożał o prawie 8 euro do 692,75 eur/t, dzięki wzrostowi notowań kanadyjskiej canoli. Notowania nasion stabilizują się od tygodnia poniżej 700 eur/t.

Natomiast w Chicago pszenica SRW straciła na wartości pod wpływem realizacji zysków, ale kontrakt na pszenicę jarą w Minneapolis poprawiał swoje 10-letnie maksima.

Amerykańska kukurydza odbiła w górę pod wpływem zapowiedzi fali opadów deszczu, a od połowy listopada nawet śniegu w pasie upraw. Zbiory są dotąd szysze niż zwykle.

Dzienna sprzedaż eksportowa wsparła nieco notowania soi, które są pod zaawansowanych zbiorów w USA i szybkiego tempa zasiewów w Brazylii.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.