fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychCeny ukraińskiej kukurydzy o wiele niższe niż w Polsce. Dużo ukraińskiego ziarna...

Ceny ukraińskiej kukurydzy o wiele niższe niż w Polsce. Dużo ukraińskiego ziarna trafi do Unii Europejskiej

Ceny skupu ukraińskiej kukurydzy wyhamowały wobec ostatnich wydarzeń, w tym przede wszystkim aneksji części okupowanych przez Rosjan terytoriów. Chodzi oczywiście o obawy o kończącą się 20 listopada umowę zbożową. Jednak bez względu na to duża część ukraińskiego ziarna trafi do państw Unii Europejskiej, które zwiększają import wobec klęski suszy, która ograniczy w tym roku zbiory.

Co prawda z portów czarnomorskich ciągle wypływa kukurydza; we wrześniu było to 2,08 mln ton, jednak nadal nasz sąsiad dysponuje znacznym zapasem ziarna z zeszłego roku. Zbierane w tym roku plony będą więc wywoływały presję na spadek cen. A jak ceny ukraińskiej kukurydzy kształtują się obecnie? Dla lepszej czytelności ceny przeliczymy na złotówki. W portach czarnomorskich ceny kukurydzy zawierają się w przedziale 970-1050 zł/t, jednak już przy granicach z Polską cena wynosi od ok. 1200 do 1250 zł/t, a zatem osiągają w porywach dolne pułapy dla cen w Polsce, które obecnie kształtują się na poziomie od 1250 do 1420 zł/t.

– Komisja Europejska obniżyła prognozę produkcji kukurydzy w UE w roku 2022/23 z 59,3 do 55,5 mln ton (72,7 mln ton w sezonie 2021/22), a także podwyższyła prognozę importu z 20 do 21 mln ton (16,3 mln ton w sezonie 2021/22) – informuje portal GrainTrade.

W obecnej sytuacji trudno mieć więc jakiekolwiek wątpliwości co do tego, że duża część ukraińskiej kukurydzy trafi do krajów Unii Europejskiej.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.