Jeszcze wczoraj cena soi w Chicago wzrosła, jednak już dziś mocno pikuje. Po spadku o 20 ct/bu – stan na godz. 6.19 – wynosi 973,75 ct/bu. To efekt pierwszych wyników wyborów w USA. Na Matifie tracił wczoraj rzepak.
Oleiste mocno w dół
Powrót Donalda Trumpa na urząd prezydenta USA wywołał gwałtowne ruchy na rynkach. Podczas gdy dolar się umacnia (dobra wiadomość dla europejskich handlowców), ceny na rynkach surowcowych w Stanach spadają. Handlowcy spodziewają się zaostrzenia polityki celnej i pogorszenia relacji z Chinami, choć to dopiero pieśń przyszłości.
Czytaj także: Umowa z Mercosur. Trump niechcący pomoże polskim rolnikom? Czyli o wpływie wyborów w USA na rolnictwo
Cena rzepaku spadła o 4,25 EUR/t do 511,75 EUR/t. Rzepak tracił wobec spadających cen oleju palmowego. Taniała też canola w Kanadzie. Dziś rzepakowi na pewno nie pomogą nurkujące notowania soi i spadek cen ropy naftowej.
Unijny import soi od początku sezonu w lipcu do 3 listopada wyniósł 4,03 mln ton w porównaniu z 3,96 mln ton w roku ubiegłym. Import rzepaku to 1,92 mln ton w porównaniu do 1,78 mln ton r/r.
Cena pszenicy niemal bez zmian, kukurydza lekko w górę
Pszenica zdrożała wczoraj w Paryżu, lecz nieznacznie, bo o 0,25 EUR/t do 214 EUR/t.
– Unijny Eksport pszenicy wyniósł 7,76 mln ton od początku sezonu w lipcu do 3 listopada, w porównaniu z 11,33 mln ton w roku ubiegłym. Z danych Komisji Europejskiej wynika także, że eksport jęczmienia wyniósł 1,70 mln ton, w porównaniu z 2,77 mln ton w analogicznym okresie sezonu 2023/24, natomiast import kukurydzy do UE wyniósł 6,65 mln ton, w porównaniu z 6,17 mln ton w poprzednim roku – informuje serwis Kaack przypominając jednocześnie, że dane z Francji, Włoch, Bułgarii i Irlandii są niekompletne.
Kukurydza zdrożała wczoraj na Matifie o 1,25 EUR/t do 207,5 EUR/t w kontrakcie na marzec.