fbpx
Strona głównaCenyRynek rolnyCeny skupu w październiku

Ceny skupu w październiku

Są już dane dotyczące cen skupu produktów rolnych w październiku br. Pomimo odwrócenia się tendencji spadkowej cen żywności i produktów rolno-spożywczych, w porównaniu do zeszłego roku, większość gatunków zbóż potaniało, podobnie, jak bydło, drób i ziemniaki.

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane nt. cen produktów rolnych w październiku. Na uwagę zasługują tu cena skupu mleka, która po ostatnich miesiącach ciągłych obniżek, w minionym miesiącu wyniosła 120,29 zł/hl (+7,4% r/r). To najwyższe ceny tego produktu od marca ub. r.

Według danych GUS, ceny skupu żywca wieprzowego również zwyżkowały w porównaniu do 2015 roku. Co prawda ceny te wyraźnie spadły w ujęciu miesięcznym (-5,2%), ale jest to zjawisko sezonowe i nie sygnalizuje w naszej ocenie ryzyka dla trwałości wzrostu cen. W ujęciu rocznym wzrost wyniósł w tym przypadku 14,5%.

Spadek cen w ujęciu rocznym odnotowano natomiast w przypadku bydła (-0,8% r/r) oraz drobiu (-10,8% r/r). Zmniejszeniu uległy również ceny ziemniaków (-7,9% r/r).

W porównaniu do października ub. r. większość gatunków zbóż potaniała. Najbardziej jest to widoczne w przypadku kukurydzy (-16,4% r/r), co wynikało z efektu wysokiej bazy sprzed roku związanego z ubiegłoroczną suszą. Wzrost cen odnotowano jedynie w przypadku owsa (+3,5% r/r). Czynnikiem oddziałującym w kierunku spadku cen zbóż są nagromadzone w poprzednich latach ich wysokie światowe zapasy.

źródło: Credit Agricole

 

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.