fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychCeny rzepaku, pszenicy i kukurydzy w dół. Co się dzieje na rynku?

Ceny rzepaku, pszenicy i kukurydzy w dół. Co się dzieje na rynku?

Środa była spadkowym dniem dla cen rzepaku, pszenicy i kukurydzy na paryskim Matifie. Najbardziej jednak taniał ten pierwszy; cena rzepaku spadłą bowiem aż o 3,62 proc. do 633 euro za tonę.

– Dobra podaż rzepaku z tegorocznych żniw spowodowała znaczny spadek cen na giełdzie Euronext w Paryżu. Zaskakująco dobre plony rzepaku są zgłaszane w Europie, a obecnie oczekuje się wyższej produkcji niż pierwotnie oczekiwano – informuje serwis Kaack.

Podobnie sytuacja kształtuje się za oceanem; tam spadki cen rzepaku determinowane są dobrymi warunkami pogodowymi u największego producenta na świecie – w Kanadzie (tam cena spadłą wczoraj o 3,12 proc.).

Cena pszenicy spada pod presją dobrych prognoz zbiorów w Rosji i coraz lepszych szacunków dotyczących zbiorów na Ukrainie, choć wczorajszy spadek o 0,59 proc. do 337 EUR/t można uznać za niewielki. Większa skala spadku wystąpiła w Chicago (1,42 proc.).

– W połowie rosyjskich zbiorów pszenicy ministerstwo rolnictwa w Rosji poinformowało, że zebrano 44 miliony ton. To o 10 mln t więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Ukraina zwiększyła również swoje szacunki produkcji zbóż z 60 mln t do 65-66 mln t – podał serwis Kaack.

Jako tako trzymają się notowania kukurydzy; chociaż na Matifie spadły o 0,7 proc. do 321 euro za tonę, to w Chicago pozostały w trendzie bocznym, bo chociaż wieści z Morza Czarnego sprzyjały spadkom, to obawy o kondycję europejskiej kukurydzy i wzrost produkcji bioetanolu pozwoliły na utrzymanie cen.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.