Ceny rzepaku przed żniwami. Ile płacą pośrednicy, a ile zakłady przetwórcze?

Ceny rzepaku biją ostatnio historyczne rekordy. Na giełdzie Matif po spadku w pierwszej połowie miesiąca jego ceny znów zaczęły piąć się w górę i osiągają obecnie ok. 2,5 tys. zł za tonę. A jak wyglądają ceny rzepaku w kraju? Ile za rzepak w drugiej połowie lipca płacą pośrednicy, a ile zakłady przetwórcze?

Poniżej przedstawiamy opracowane przez Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych notowania rzepaku obejmujące okres od 7 czerwca do 15 lipca br.

Źródło: Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych na podstawie NBP, Matif

A jak za rzepak płacą w kraju zakłady przetwórcze? Wywiad przeprowadzony przez Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych świadczy o tym, że ceny są dość zróżnicowane i wahają się od 2200 do 2495 zł/t.

Dane KZPRiRB na podstawie wywiadu telefonicznego, podane ceny są zasadniczo za standardowy rzepak technologiczny- wilgotność 9%, zanieczyszczenia 2%, zaolejenie 40% .
Dopłata/potrącenie za wilgotność i zanieczyszczenia; wyłącznie potrącenie za zaolejenie poniżej 40%; *- warunki niemieckie

W kolejnej tabeli przedstawiono natomiast ceny proponowane za rzepak przez firmy pośredniczące. Te, nie dość, że są wyższe, bo osiągają nawet 2500 zł/t, to ich wahania są mniejsze niż w przypadku cen oferowanych przez zakłady przetwórcze; minimalna cena za tonę rzepaku wynosi bowiem w tym przypadku 2300 zł.

Źródło: KZPRiRB na podstawie rozmów ze skupującymi w dniu 16 lipca 2021 r.
Podane ceny są zasadniczo za standardowy rzepak technologiczny- wilgotność 9%, zanieczyszczenia 2%, zaolejenie 40%.
Dopłata/potrącenie za wilgotność i zanieczyszczenia; wyłącznie potrącenie za zaolejenie poniżej 40%; *- warunki niemieckie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności