fbpx

Ceny rzepaku korzystają na wiadomościach z Brazylii i Kanady. Zła passa pszenicy i stagnacja na rynku kukurydzy

Susza w Brazylii i deszcz w Kanadzie pozwoliły wczoraj na wzrost cen rzepaku na paryskim Matifie. Z kolei niskie ceny w regionie Morza Czarnego ciągną w dół ceny pszenicy.

Samasz loteria - baner

Niezłe wieści z rynku oleistych

W Środę cena rzepaku wzrosła w Paryżu o 5,25 EUR/t do 463 EUR/t. Susza w Mato Grosso – kluczowym brazylijskim stanie dla upraw soi – powoduje opóźnienia w siewach. Ponadto w najbliższej perspektywie nie oczekuje się tam opadów. Póki co jednak utrzymywane są prognozy brazylijskiego resortu rolnictwa (CONAB) mówiące o zbiorach na poziomie 166,3 mln ton w sezonie 2024/2025. Oznaczałoby to wzrost aż o 12,8% r/r.

W Kanadzie z kolei deszczu jest aż zanadto i utrudnia on zbiory rzepaku. Nie bez znaczenia dla rynku rzepaku są rosnące notowania ropy naftowej, jednak czynnikiem, który ograniczył wzrost, był spadek ceny oleju palmowego w Kuala Lumpur.

Pszenica kontynuuje spadki

Pszenica taniała wczoraj po obu stronach Atlantyku. W Paryżu o 1,25 EUR/t do 219,25 EUR/t. Na rynku pszenicy nadal ciążą niskie ceny w regionie Morza Czarnego; podczas gdy ceny na zachodnich giełdach nieco rosły, tam pozostawały bez zmian, więc przyszedł czas na korektę w Paryżu i w Chicago.

Warto odnotować najnowsze szacunki francuskiego resortu rolnictwa dotyczące zbiorów pszenicy. Mają one wynieść 25,78 mln ton. To najmniej od 38 lat.

Kukurydza niemal bez zmian

Cena kukurydzy spadła o 0,5 EUR/t do 202,5 EUR/t, zaś w Chicago nieznacznie wzrosła. Ze względu na wysokie prognozy produkcji w USA na większe zyski nie ma co liczyć. Produkcja w Brazylii wg CONAB ma wzrosnąć o 3,6% do 119,8 mln ton, jednak wyższy popyt krajowy ma spowodować spadek eksportu o 5,6% do 34 mln ton.

Francja ma zebrać w tym roku 14,4 mln ton ziarna. To o 11% więcej r/r.

Źródło: Kaack

Baner SDF
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.