Ceny rosyjskiej pszenicy coraz niższe

Jak już wspominaliśmy, Rosja zastanawia się nad zniesieniem ceł eksportowych na pszenicę. Już w połowie maja kwestia ma być rozważana przez tamtejszy rząd. Tymczasem ceny pszenicy i eksport zbóż z Federacji spada…

Rosyjski rząd w połowie maja br. zapowiada rozważenie zniesienia ceł na wywóz pszenicy. Formalnie zostały one wprowadzone w lutym br. i obowiązują do końca czerwca 2015 roku.  
Zostały one wprowadzone w celu złagodzenia wzrostów cen zbóż i powstrzymania inflacji spowodowanej rosnącymi cenami żywności. Rosja zapowiedziała także ewentualność wprowadzenia mechanizmu korygującego poziom ceł w eksporcie pszenicy w sposób natychmiastowy, nie wyklucza się, że będzie to system zmiennych ceł. Jak na razie prowadzone są dopiero prace nad ewentualnym instrumentem szybkiej kontroli wysokości wywozu pszenicy.

Ceny pszenicy na wewnętrznym rynku Rosji spadają. Tendencja ta trwa już od jakiegoś czasu – producenci czekają na zakończenie obowiązywania ceł, czyli na lipiec. Dodatkowo, na ceny ma wpływ również wysoka podaż tego ziarna w kraju.
Pod koniec tygodnia rosyjska pszenica z nowych zbiorów (12,5% białka) wyceniana była po 191 USD/tonę. Jest to o 2 USD za tonę mniej w porównaniu do poprzedniego tygodnia – podała firma doradcza IKAR. Spadek cen rosyjskiej pszenicy częściowo jest też odwzorowaniem zniżek na europejskim rynku.
Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło…Niskie ceny wzbudziły zainteresowanie odbiorców z rynków azjatyckich oraz powodują zwiększenie ilości ziarna kierowanego do skupu interwencyjnego. Według SovEcon, w ostatnim tygodniu odnotowano rekordowe zakupy interwencyjne w tym sezonie wynoszące 114 tys. ton zbóż wobec 37,8 tys. ton w poprzednim tygodniu. Krajowe ceny pszenicy klasy trzeciej obniżyły się o 200 rubli do 9 250 rubli za tonę.

Eksport zbóż z Rosji, według SovEcon również spada. W kwietniu było to 1,3 mln ton wobec 1,7 mln ton w marcu br. Powodem jest spadek wywozu jęczmienia. Miesięczna sprzedaż zagraniczna jęczmienia zmniejszyła się z 716 tys. ton w marcu br. do 430 tys. ton w kwietniu br. W ujęciu miesięcznym wzrósł natomiast eksport pszenicy – do 467 tys. ton – dzięki zwiększonym dostawom do Turcji i Iranu. Eksport jęczmienia i kukurydzy w kolejnych miesiącach powinien się kształtować na poziomie 300-500 tys. ton, tak przynajmniej prognozuje SovEcon.
Od początku bieżącego sezonu handlowego wywóz zbóż z Rosji osiągnął już 23,2 mln ton w porównaniu do 27,8 mln ton w analogicznym okresie poprzedniego sezonu handlowego.

Dotychczasowy wywóz pszenicy osiągnął 19,8 mln ton wobec 16,835 mln ton w tym samym okresie sezon wcześniej. W rozpatrywanym okresie sprzedaż zagraniczna jęczmienia wyniosła 4,9 mln ton w porównaniu do 2,331 mln ton w analogicznym przedziale czasowym sezonu 2013/14.

Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA