fbpx
Strona głównaCenyCeny ropy w górę, hurtowe ceny paliw w Polsce również. Na stacjach...

Ceny ropy w górę, hurtowe ceny paliw w Polsce również. Na stacjach może być drożej

Wczoraj ceny ropy naftowej kolejny dzień z rzędu szybowały w górę. Cena ropy brent wzrosła o prawie 4 proc. do poziomu 108,78 dolarów za baryłkę, zaś ropa WTI zdrożała o 3,63 proc. do 104,25 dolarów za baryłkę. Podwyżki na światowych giełdach windują ceny również w Polsce.

Czemu zawdzięczamy wzrosty cen?

– Perspektywy zwiększenia przez Chiny środków stymulacyjnych w celu wsparcia gospodarki są optymistyczne pod względem popytu na energię i cen ropy naftowej po tym, jak w środę Rada Państwa Chin zobowiązała się do obniżenia stopy rezerw obowiązkowych banków, gdy będzie to konieczne do pobudzenia gospodarki – informuje barchart.com.

Ostatnie spadki cen ropy zawdzięczamy Międzynarodowej Agencji Energetycznej, która zdecydowała o uwolnieniu 120 mln baryłek ropy z rezerw strategicznych, jednak jak widzimy, ruch ten uspokoił sytuację na rynku surowca zaledwie na kilka dni.

W ślad za podwyżkami cen na rynkach światowych od wtorku drożeje również paliwo w polskich rafineriach. Podczas gdy średnie ceny oleju napędowego wynosiły 12 kwietnia 6233,4 zł netto za metr sześcienny, dzisiaj (czwartek) jest to już 6491 zł. W przypadku benzyny ceny te wynoszą odpowiednio 5682,4 i 5874 zł za metr sześcienny.

Póki co na stacjach utrzymuje się tendencja zniżkowa; średnia cena oleju napędowego w środę wynosiła 6,99 zł, benzyny 95 6,41, a LPG 3,67, jednak jeżeli trend zwyżkowy utrzyma się na światowych giełdach i w polskich rafineriach, niebawem przyjdzie zapłacić nam za paliwo więcej niż dotychczas.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.