fbpx
Strona głównaCenyCeny ropy gwałtownie spadają, ceny na polskich stacjach niestety nie. UOKiK: Podwyżki...

Ceny ropy gwałtownie spadają, ceny na polskich stacjach niestety nie. UOKiK: Podwyżki były uzasadnione

Ceny ropy naftowej na światowych rynkach są najniższe od wielu miesięcy. Spadły już do poziomu sprzed rozpoczęcia wojny na Ukrainie. I chociaż ceny w kraju spadają, trudno być usatysfakcjonowanym tempem owych spadków.

Ropa brent kosztuje już “zaledwie” 97 dolarów za baryłkę notując w środę spadek o prawie 4 proc. Ceny ropy spadają w odpowiedzi na rosnące zapasy surowca w tankowcach. Tylko w Europie w czerwcu jej sprzedaż spadła o 1,2 proc. miesiąc do miesiąca.

Tymczasem – Z analiz UOKiK wynika, że wzrost cen paliw, który miał miejsce w ostatnich miesiącach w Polsce, wynika z obiektywnych czynników rynkowych, m.in. ze spadku mocy przerobowych rafinerii działających w Europie, wzrostu cen ropy naftowej oraz kursu dolara amerykańskiego, ograniczeniem eksportu paliw przez Chiny w 2022 r. oraz sankcji nałożonych na Rosję, która jest znaczącym eksporterem zarówno ropy naftowej, jak i gotowych paliw, w tym benzyn – informuje portal e-petrol.pl.

– Należy przede wszystkim podkreślić, że [marże rafineryjne, red.] nie odzwierciedlają w pełni faktycznego zysku osiąganego przez rafinerie. Są to silnie uproszczone wskaźniki służące do oszacowania rentowności przerobu ropy naftowej. W skrócie oznaczają różnice miedzy ceną ropy i paliw na rynku międzynarodowym – stwierdzono w informacji UOKiK odnoszącej się do marż rafineryjnych.

Obecnie wg danych portalu e-petrol.pl (stan na 03.08.2022) średnie ceny paliw w Polsce to 7,19 dla benzyny, 7,45 dla ON i 3,31 zł/l dla LPG wobec odpowiednio 7,32, 7,57 i 3,35 zł/l tydzień wcześniej, a analitycy przewidują dalsze obniżki na stacjach.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.