fbpx

Ceny pszenicy rosną

W minionym tygodniu, notowania cen pszenicy na giełdach amerykańskich wzrosły. Największa zwyżka notowań nastąpiła w przypadku pszenicy jarej DNS, co jest związane z opóźnionymi siewami tego zboża w związku z niekorzystnymi warunkami pogodowymi w niektórych kluczowych regionach jej uprawy w USA. Wzrost cen pszenicy odnotowano także na paryskiej giełdzie Matif. N

Ponadto, opóźnienia siewów pszenicy w Rosji, susza panująca w południowych regionach Argentyny oraz brak opadów w południowo-wschodnich regionach Australii (gdzie siewy rozpoczną się niebawem) także wzbudziły obawy uczestników rynku i w konsekwencji wpłynęły na wzrost cen pszenicy. Ponadto, możliwy wzrost eksportu pszenicy z USA w związku z osłabieniem kursu dolara także wpłynął na zwyżkę cen.

Baner Syngenta

W analizowanym tygodniu, notowania cen pszenicy na giełdzie MATIF także wzrosły. W piątek 24/04, cena pszenicy (kontrakt majowy) na giełdzie w Paryżu była o 1,8% wyższa w stosunku do ceny sprzed tygodnia i wyniosła 141,50 EUR/t. Z kolei, cena kukurydzy w kontrakcieczerwcowym na giełdzie MATIF wyniosła 140,25 euro/t i była o 1,3% wyższa w porównaniu do ceny sprzed tygodnia. Z kolei, na giełdzie LIFFE w Londynie, na przestrzeni ostatniego tygodnia cena pszenicy w kontrakcie majowym wzrosła o 2,8% do poziomu 110,50 funtów/t.

Zwyżka cen pszenicy na rynku europejskim to wynik wzrostu notowań cen na giełdach amerykańskich oraz utrzymujących się dobrych wyników w eksporcie ziarna z rynku unijnego.

W przeciągu analizowanego tygodnia, notowania cen soi na giełdzie w Chicago osłabły bardzo nieznacznie, co jest związane z utrzymującym się bardzo wysokim tempem eksportu soi z USA, głównie do Chin. Notowania cen soi w USA w pewnym stopniu pozostają pod presją trwających zbiorów soi w Ameryce Południowej. Sucha pogoda powoduje, iż zbiory soi w Argentynie postępują bardzo szybko, znacznie szybciej niż w minionym roku.

W minionym tygodniu, notowania cen rzepaku na giełdzie MATIF w dalszym ciągu rosły. Na przestrzeni całego tygodnia, notowania rzepaku w kontrakcie majowym wzrosły o 1,3% do 300,50 euro/t, głównie w wyniku wzrostu popytu na rzepak ze strony Chin oraz zwyżki notowań cen olejów na światowych giełdach.

info. T. Szymańczak/MIR
opr. i foto: Wrp.pl
McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.