Wczorajsze notowania cen w Europie i za Oceanem przebiegły dość mieszanie, gdyż na Matif ceny pszenicy nieznacznie wzrosły, ale na CBOT ponownie spadały. Natomiast w przypadku soi i rzepaku ponownie notowano spadki.
Czwartkowe kontrakty na pszenicę na giełdzie Matif zakończyły się przeważnie słabiej. Wkontrakcie grudniowym cena wzrosła o 1,25 EUR do 210,75 EUR/t, ale późniejsze kontrakty nieznacznie spadły. Czerwono były z kolei w USA, gdzie grudniowy kontrakt stracił 10,75 centa spadając do 530,25 centów/buszel, kończąc czwartą sesję z rzędu stratami.
Sytuacja pszenicy na giełdzie Matif pozostaje trudna. W czwartek główne straty zostały ograniczone przez dalsze osłabienie euro. Na CBoT kontrakty na pszenicę spadły do najniższego poziomu od końca sierpnia. Na rynek wpływają obecnie przede wszystkim lepsze warunki pogodowe w USA, Europie Zachodniej, nad Morzem Czarnym i w Argentynie. Ponadto odnotowano lepsze niż oczekiwano plony ze zbiorów australijskich.
Rzepak natomiast po raz kolejny przeżył burzliwy dzień na giełdzie Matif, gdzie kontrakt lutowy początkowo wzrósł do 542,50 EUR/t, ale po południu załamał się i zamknął stratą w wysokości 4,50 EUR przy cenie 530,50 EUR/t. Podobnie zachowywała się soja na giełdzie CBOT, gdzie styczniowy kontrakt spadł o 20,25 centów do 987,5 centów/buszel.
W USA ceny soi w dalszym ciągu cierpią z powodu silniejszego dolara amerykańskiego. Dodatkowo pod uwagę cały czas brany jest także wpływ wyborów prezydenckich w USA na rynek soi . Nie jest jasne, kogo Trump mianuje na stanowisko sekretarza rolnictwa i przedstawiciela ds. handlu . Prezydent-elekt wskazał jednak, że sekretarzem zdrowia mógłby zostać Robert F. Kennedy. Kennedy walczy ze stosowaniem pestycydów , dlatego do urzędu rządowego w sektorze rolniczym podchodzi się z niepokojem.
Natomiast decyzja o powołaniu Lee Zeldina na szefa Agencji Ochrony Środowiska (EPA) spotkała się z zaniepokojeniem i mogła być przyczyną czwartkowych spadków cen akcji. Obawia się, że krytyczne stanowisko Zeldina w sprawie biopaliw może zaszkodzić popytowi na soję w USA.
Na rynek nasion oleistych wpływ miały także spadające ceny oleju palmowego w Malezji, które zamknęły się na niższych poziomach trzeci dzień z rzędu. Ceny rzepaku spadły także na giełdzie ICE w Kanadzie. Styczniowy kontrakt przebił 200-dniową średnią kroczącą , która wcześniej stanowiła ważne wsparcie.
Źródło: Kaack
Wiadomo że to logiczne ale takie nagłówki są irytujące
Czyli te ceny zbóż same mówią: próbujemy odbić tak jak inne ceny,tym ludzie manipulują do jasności