fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychCeny pszenicy i rzepaku w poniedziałek górę. Czy wzrosty utrzymają się na...

Ceny pszenicy i rzepaku w poniedziałek górę. Czy wzrosty utrzymają się na dłużej?

Poniedziałek był na Matifie dniem wzrostów cen zarówno pszenicy jak i kukurydzy i rzepaku. Czy jednak podwyżki się utrzymają. Co decyduje o cenach zbóż na giełdzie Matif?

Cena pszenicy wzrosła dziś o 2,06 proc. do 321,5 euro za tonę. Kukurydza zdrożała o 0,56 proc. do 312,5 EUR/t, zaś rzepaku o 3,53 proc. do 622,75 EUR/t.

Może się jednak okazać, że dzisiejsze wzrosty cen to tylko chwilowy trend:

– Inwestorzy ponownie kupili pszenicę w piątek, zwabieni niskimi cenami z ostatnich kilku dni. Niemniej jednak zyski stoją na glinianych nogach. Podaż z regionu Morza Czarnego stale rośnie. Na Ukrainie ładuje się obecnie 10 statków. Według ukraińskiego Ministerstwa Transportu na liście oczekujących znajduje się 40 innych statków. ONZ z zadowoleniem przyjęłaby, gdyby rosyjskie towary rolne i nawozy również uzyskały dostęp do rynków światowych – informuje serwis Kaack.

Jeśli chodzi o rzepak, sytuacja wygląda dość podobnie; wyższe zbiory powinny determinować jego ceny w najbliższym czasie, a nie chęć zysków inwestorów.

Z kolei na ceny kukurydzy będą wpływały przede wszystkim dwa czynniki: coraz mniejsze prognozowane zbiory w Europie i coraz intensywniejszy eksport kukurydzy ukraińskiej.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.