fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychCeny pszenicy i kukurydzy rosną, jednak większe podwyżki hamuje napływ taniego rosyjskiego...

Ceny pszenicy i kukurydzy rosną, jednak większe podwyżki hamuje napływ taniego rosyjskiego ziarna

Tydzień nie rozpoczął się najlepiej dla rynków surowcowych. Obniżki cen po obu stronach Atlantyku przełamane zostały jednak we wtorek, a w środę były kontynuowane. Co się dzieje na rynku zbóż? 

Na cenach zaważyły dwie informacje: wtorkowa dotycząca zamiaru przeprowadzenia referendów w samozwańczych republikach ludowych i środowa o częściowej mobilizacji w Rosji. W efekcie w środę pszenica na giełdzie Matif osiągnęła cenę 347 euro za tonę wobec 325,75 EUR/t w poniedziałek. Tania pszenica z Rosji nadal jednak zalewa rynki, a tradycyjni dotychczas odbiorcy europejskiej pszenicy, jak np. Arabia Saudyjska zaopatrują się w ziarno u agresora.

Rośnie także cena kukurydzy (z 323,5 EUR/t w poniedziałek do 338 EUR/t wczoraj) przede wszystkim, podobnie jak w przypadku pszenicy, ze względu na obawy dotyczące handlu w regionie Morza Czarnego, po drugie zaś ze względu na obawy dotyczące europejskich zbiorów.

Nieco inaczej kształtowała się cena kukurydzy w Chicago; tam spadki były wspierane obawą o recesję, spadającą produkcją etanolu i dobre zbiory.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.