fbpx
Strona głównaCenyRynek mlekaCeny przetworów mlecznych w UE rekordowe, ale zarobki gospodarstw już nie. Jakie...

Ceny przetworów mlecznych w UE rekordowe, ale zarobki gospodarstw już nie. Jakie są prognozy cen mleka?

Ceny przetworów mlecznych w UE są na rekordowo wysokim poziomie. Mimo to marże gospodarstw pozostają niskie z powodu wysokich kosztów nakładów, w szczególności pasz i energii oraz logistyki.

Biorąc pod uwagę niekorzystne prognozy pogody dla pastwisk, według ekspertów Komisji Europejskiej dostawy mleka w UE mogą spaść o 0,6 proc. w 2022 roku.

Analitycy prognozują, że wysoka dynamika cen mleka utrzyma się do końca 2022 roku. Wzrost kosztów nie pozwoli jednak na istotne odbicie produkcji, co w warunkach wzrostu popytu oznacza wciąż napięty bilans na rynku produktów mleczarskich na świecie.

– Wzrosty napędzić może normalizacja sytuacji pandemicznej w Chinach. Czynnikiem niepewności będą zmiany cen surowców na świecie, w tym ceny ropy, które oddziaływać będą pośrednio na sektor tłuszczów zwierzęcych poprzez ceny olejów. Czynnikiem ryzyka są uwarunkowania pogodowe, w tym ryzyko suszy – mówi Mariusz Dziwulski z Departamentu Analiz Ekonomicznych  Banku Pekao BP.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.