fbpx

Ceny produktów rolnych w lutym br. Jakie będą dalsze tendencje?

Według danych GUS, w ujęciu rocznym w lutym br. podrożało przede wszystkim mleko (+21%) i trzoda chlewna (+17,9%). Potaniały natomiast drób, jęczmień, owies i kukurydza.

Według opublikowanych przez GUS danych nt. cen skupu produktów rolnych w lutym br., najsilniejszy wzrost cen w ujęciu rocznym odnotowano w przypadku mleka (+21,0%). Według ekspertów Credit Agricole, tendencja wzrostowa cen na rynku mleka potrwa do III kw. 2017 r. Nie będą to jednak już tak duże wzrosty.

Baner Syngenta

Silny wzrost cen zaobserwowano również w przypadku trzody chlewnej (+17,9). Jest on konsekwencją utrzymującego się silnego popytu na wieprzowinę ze strony Azji, w tym Chin, przy jednoczesnej ograniczonej podaży tego gatunku mięsa w UE, będącej jego największym eksporterem. Wzrost cen odnotowano również w przypadku bydła (+3,9). Z kolei ceny drobiu obniżyły się (-5,0%)  z uwagi na dużą podaż na rynku europejskim oraz ograniczenia eksportowe na rynki trzecie związane z występowaniem ognisk ptasiej grypy wśród głównych producentów drobiu w UE.

W ujęciu rocznym zwiększyły się również ceny ziemniaków (+3,3%). W przypadku cen zbóż sytuacja była zróżnicowana. Odnotowano wzrost cen pszenicy (+3,1%), pszenżyta (+2,7%) oraz żyta (+0,8%), podczas gdy ceny jęczmienia, owsa i kukurydzy obniżyły się (odpowiednio o 1,4%,  2,0% i 8,5%). Eksperci nie prognozują wzrostu cen zbóż z uwagi na ich duże zapasy z poprzednich lat.

źródło: Credit Agricole

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.