fbpx

Ceny owoców i warzyw

Na początku grudnia relatywnie wysoka temperatura zmusiła producentów do zwiększenia podaży rynkowej warzyw, co skutkowało niewielką obniżką ich cen. Spółdzielnie ogrodnicze taniej niż przed tygodniem skupowały przede wszystkim ogórki spod osłon – o 22% (po 4,00 zł/kg), kalafiory – o prawie 7% (średnio po 1,66 zł/kg), buraki ćwikłowe – o ponad 4% (po 0,44 zł/kg) oraz selery – o 3% po 1,00 zł/kg. N

Względem końca listopada podrożały głównie pomidory spod osłon – o prawie 8% do 5,17 zł/kg. W wyniku dobrych zbiorów, tegoroczne ceny skupu warzyw kształtują się na poziomie o około 20% niższym niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W największym stopniu potaniały ziemniaki, których produkcja jest o blisko 25% wyższa od ubiegłorocznej. W skupie spadek wyniósł ponad 55% (do 0,31 zł/kg), za´s na targowiskach – 44% do 47,20 zł/dt. Na krajowym rynku owoców dominują wzrostowe tendencje cen. Spółdzielnie ogrodnicze płacą o ponad 9% mniej w relacji tygodniowej za gruszki oraz na poziomie cen sprzed tygodnia za jabłka deserowe. O żywienie w handlu owocami widać także na rynkach hurtowych, co wynika miedzy innymi z rosnącego popytu eksportowego. Na początku grudnia podrożały głównie jabłka Szampion, Ligol, Jonica oraz Jonagold.

Samasz loteria - baner

źródło: AgroTydzień nr 27 – Bank BGŻ
opr. MS
Wrp.pl

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.