fbpx

Ceny owoców i warzyw

Na rynku owoców zakończył się skup jabłek przemysłowych, utrzymuje się natomiast stosunkowo wysoka podaż jabłek deserowych, co przekłada się na stabilizację ich cen. Pod koniec listopada spółdzielnie ogrodnicze płaciły za nie średnio 1,86 zł/kg, tj. więcej o 0,5% w relacji tygodniowej oraz prawie 2-krotnie w stosunku do analogicznego okresuubiegłego roku.

Po ostatnich silnych podwyżkach, w analizowanym tygodniu potaniały z kolei gruszki, za które płacono przeciętnie 2,28 zł/kg, tj. prawie 10% mniej niż w połowie ubiegłego miesiąca.

Podobne tendencje odnotowuje się na rynkach hurtowych. Nieznacznie tanieją jabłka i gruszki zarówno krajowe jak i pochodzące z importu. Ceny owoców cytrusowych w ostatnich tygodniach utrzymują się na stabilnym poziomie. Na krajowym rynku warzyw wraz z końcem sezonu skupowego zaczynają dominować wzrostowe tendencje cen.W spółdzielniach ogrodniczych podrożały przede wszystkim warzywa spod osłon – pomidory o prawie 22% do 4,79 zł/kg zaś ogórki o ponad 9% do 5,13 zł/kg.

Zwiększają się tak że ceny kapusty białej, zarówno w relacji tygodniowej jak i rocznej – odpowiednio o 8% i 35% – na co ma wpływ popyt krajowy oraz rosnący eksport na wschód. Ceny ziemniaków w skupie utrzymują się na poziomie 0,32- 0,33 zł/kg, zaś w obrocie targowiskowym wzrosły w relacji tygodniowej o około 2% do 46 zł/dt. Najwyższe ceny utrzymują się w województwach opolskim oraz zachodniopomorskim – około 70 zł/dt, najniższe natomiast w województwach świętokrzyskim (28 zł/dt) oraz mazowieckim i łódzkim (około 35-39 zł/dt).

Agro Tydzień
Bank BGŻ
opr. MS
Wrp.pl

Bayer - baner
Advertisement
McHale - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×Mandam - baner corner