fbpx
Strona głównaCenyCeny opasów 08.04.2022: Produkcja maleje, ceny rosną. Co będzie dalej?

Ceny opasów 08.04.2022: Produkcja maleje, ceny rosną. Co będzie dalej?

Obecnie, jak podaje Dolnośląska Izba Rolnicza, maksymalna cena bydła kl. A ( byki w wieku 12 – 24 miesięcy jest na poziomie do 14 zł/kg żywca.  W punktach skupu za jałówki (do 12 miesięcy) płacą do 13 zł/kg żywca, a za krowy do 11 zł/kg.

Według GUS przeciętna cena skupu bydła w Polsce w lutym 2022 wzrosła o 39 proc. r/r do rekordowego poziomu 9,76 zł/kg. Według ekspertów Banku PKO BP podwyżkom w Polsce sprzyjała w dużej mierze sytuacja na rynkach walutowych (słaby złoty).

Utrzymanie niskiej produkcji wołowiny w warunkach rosnących kosztów produkcji i droższych produktów alternatywnych (wieprzowina i drób), według bankowych analityków wskazuje na możliwość utrzymania w 2022 cen bydła i wołowiny na wysokim poziomie.

– Czynnikiem negatywnym może być osłabienie koniunktury gospodarczej i wzrost niepewności w warunkach wojny w Ukrainie, co ograniczyć może wydatki konsumentów na droższe produkty, w tym wołowinę – mówi Mariusz Dziwulski z Departamentu Analiz Ekonomicznych Banku  PKO BP.

W 2021 unijna produkcja wołowiny, mierzona wagą ubojów ukształtowała się na poziomie zbliżonym do 2020 (+0,3 proc. r/r), po spadku o 0,9 proc. r/r w 2021, choć dynamika w poszczególnych krajach była zróżnicowana.

– Spadki produkcji wołowiny odnotowano u głównego eksportera w UE – Irlandii (-4,1 proc. r/r), co negatywnie odbiło się na dostawach wewnętrznych. Choć warto zaznaczyć, że
początek 2022 przyniósł wyraźną poprawę w tym zakresie (+11 proc. r/r w styczniu i lutym). Jednocześnie światowe dostawy były deficytowe z uwagi na wciąż niską produkcję
w Australii i Brazylii – dodaje Dziwulski.

Zdaniem ekspertów z Departamentu Analiz Ekonomicznych Banku PKO BP zmiany w pogłowiu bydła w krajach UE wskazują na możliwość utrzymania niskiej dynamiki produkcji wołowiny również w 2022.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.