fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychCeny niższe od poziomów sprzed wojny: Ceny zbóż 01.02.2023

Ceny niższe od poziomów sprzed wojny: Ceny zbóż 01.02.2023

W obecnym tygodniu możemy zaobserwować zatrzymanie tendencji spadkowej, choć jest to niewielkie pocieszenie dla rolników, ponieważ ceny utrzymują się obecnie na niższych poziomach niż przed rozpoczęciem wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Stabilizacji cen na krajowym rynku sprzyja z pewnością sytuacja na rynkach światowych, gdzie zatrzymana została spirala spadków i ceny obecnie nawet minimalnie wzrastają, choć są to ruchy, można powiedzieć, wręcz kosmetyczne.

W kraju zachętą do podwyżek nie będzie z pewnością zbliżający się coraz większymi krokami sezon wiosenny, kiedy to będą potrzebne pieniądze na nowe zasiewy i zakupy nawozów. Na chwilę obecną większa presja podażowa pojawia się ze strony firm skupowych, które posiadają spore zapasy surowca i próbują ów surowiec sprzedawać. Jednak kwestią krótkiego czasu jest to, kiedy na rynek intensywniej wejdą rolnicy próbujący sprzedać posiadane zboża i oleiste.

To wszystko sprawia, że obecnie za pszenicę w portach płaci się następujące stawki: za klasyczną pszenicę konsumpcyjną jest to tylko 1250 zł/t, 13,5% jest wyceniana po 130 zł/t, a ta o 14% zawartości białka jest po 1380 zł/t. Nie dziwi więc fakt, że na krajowym rynku ceny są bardzo niskie i ograniczają się do poziomów najczęściej 1150–1280 zł/t. Nisko znajduje się także pszenica paszowa, której ceny rozpoczynają się od poziomu 1050 zł/t, a kończą na poziomie 1200 zł/t.

Nisko notowany jest również jęczmień paszowy, którego stawki rozpoczynają się od 950 zł/t, choć takich ofert nie jest dużo i znacząca część ofert przekracza 1 tys. zł/t. Maksymalną stawką jest natomiast obecnie 1120 zł. Na nieco wyższych poziomach znajduje się pszenżyto, gdzie minimalną ceną jest 950 zł, a maksymalną 1200 zł/t.

Słaba jest również sytuacja jeśli chodzi o ceny żyta i to zarówno konsumpcyjnego jak i paszowego. Jeśli chodzi o żyto konsumpcyjne, to cena zawiera się w przedziale od 900 do 1100 zł/t, a paszowego od 850 do 1040 zł/t.

Duży niedosyt mogą również odczuwać producenci rzepaku, gdyż obecnie najniższe stawki  wynoszą nawet 2150 zł/t, choć trzeba przyznać, że jest ich bardzo niewiele. Znakomita większość ofert kupna oscyluje w okolicach 2400 zł/t, a maksymalnie można uzyskać 2520 zł/t.

Niewielkie zmiany dotyczą także sytuacji na rynku kukurydzy, gdzie najniższą oferowaną ceną za kukurydzę suchą jest 1 tys. zł/t a maksymalnie można uzyskać 1150 zł/t.

1 KOMENTARZ

  1. Początkowo pociągi z Ukrainy ze zbożem jechały faktycznie do portów w Pl ale aktualnie jeżdżą gdzie chcą, w każdy zakątek polski gdzie jest jeszcze pusty magazyn. Przy bardzo atrakcyjnej cenie ale kiepskiej jakości rynek ziarna paszowego się zapchał. Oczywiście mowa o ukraińskim ziarnie. Cena jest niska i się jakoś znacząco nie zmieni ponieważ tego ziarna jest naprawdę dużo magazynach.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.