fbpx
Strona głównaCenyCeny nawozów biją wieloletnie rekordy. Czy możemy liczyć na ich spadki?

Ceny nawozów biją wieloletnie rekordy. Czy możemy liczyć na ich spadki?

Szalone wręcz ceny nawozów spędzają sen z powiek rolnikom i trudno się dziwić, ponieważ właśnie one są jednym z głównych czynników wpływających na opłacalność produkcji. Na całą sytuację reagują też organizacje rolnicze i niektórzy politycy, domagając się dochodzenia w sprawie spekulacji na rynku. Czy jednak coś wskórają? Niestety, okazuje się, że wysokie ceny nawozów to problem globalny i nie dotyczy tylko naszego kraju…

Warto spojrzeć w tym kontekście chociażby na dane opracowane przez serwis DTN obrazujące, jak w ostatnim czasie zmieniały się ceny nawozów. Dane te zostały opracowane dla czwartego tygodnia września.

Jak podaje serwis DTN, najbardziej rosła cena soli potasowej, bo aż o 13 proc. w skali miesiąca, osiągając cenę 647 USD/t. Wysoka skala wzrostu dotyczyła także mocznika, którego średnia cena osiągnęła 620 USD/t, a więc o 11 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Cena mocznika przekroczyła tym samym barierę 600 USD/t po raz pierwszy od 2012 roku, kiedy to w drugim tygodniu września kosztował 605 USD/t.

Czy możemy liczyć na obniżki cen nawozów na globalnym rynku w najbliższej perspektywie? Specjaliści z North Dakota State University nie mają złudzeń. Odpowiedź brzmi: nie.

Gwałtownie rosły także ceny RSM-u 32 i fosforanu amonu; w obydwu przypadkach zanotowano wzrost o 6 proc. w skali miesiąca do odpowiednio 444 i aż 800 USD/t. W przypadku fosforanu amonu zanotowano zatem cenę najwyższą od grudnia 2009 roku.

Skala problemu wysokich cen nawozów staje się jeszcze większa, kiedy popatrzymy na zmiany w ujęciu rocznym. Z danych serwisu DTN wynika bowiem, że ceny soli potasowej wzrosły o 92 proc., fosforanu amonu o 74 proc., a mocznika o 71 proc.

Czy jednak możemy liczyć na obniżki cen nawozów na globalnym rynku w najbliższej perspektywie? Specjaliści z North Dakota State University nie mają złudzeń. Odpowiedź brzmi: nie. Wszystko m.in. przez rosnące ceny gazu i politykę Chin, które odpowiadają za 1/3 produkcji nawozów fosforowych, a teraz zakazały ich eksportu. Czynniki te sprawiają, że do wiosny utrzyma się raczej tendencja wzrostowa.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.