fbpx

Ceny na rynku przetworów melcznych

Od początku listopada na krajowym rynku przetworów mleczarskich dominują spadkowe tendencje cen artykułów stałych oraz wzrostowe produktów świeżych (płynnych).W analizowanym tygodniu w największym stopniu w relacji tygodniowej obniżyły się ceny zbytu mleka w proszku, zarówno odtłuszczonego jak i pełnego – o ponad 3%. Taniejetakże masło konfekcjonowane i w blokach oraz większoś serów dojrzewających i twarogów, choć dynamika spadku nie przekracza 1%.

Z kolei ceny sprzedaży artykułów płynnych kształtują się na nieznacznie wyższym niż tydzień wcześniej poziomie. Najbardziej podrożało mleko spożywcze UHT – o ponad 2% do192 zł/100 kg oraz kefir – o 1,5% do 254 zł/100 kg. W dalszym ciągu utrzymują się korzystne uwarunkowania dla rozwoju polskiego eksportu, choć ze względu na wyrównywaniesię cen obserwowanych w Polsce z cenami unijnymi, jego dynamika nieznacznie osłabła w ostatnich miesiącach. W okresie trzech pierwszych kwartałów br. wartość wywozu zwiększyła się względem analogicznego okresu ubiegłego roku o 30% do 839,1 mln EUR, przy spadku wolumenu o 4% do 506 tys. t. W największym stopniu wzrósł eksport serwatki – o ponad 87% w ujęciu wartościowym r/r oraz 26% ilościowym oraz masła – wzrost odpowiednio o 84% i 34%. W znacznym stopniu obniżył się wolumen eksportu nie zagęszczonego mleka oraz śmietany – o 31%r/r, przy wzroście wartości sprzedaży o 11% r/r.

Samasz loteria - baner

W dniu 22 listopada br. ARR rozpoczęła proces wydawania decyzji w sprawie przyznania indywidualnych ilości referencyjnych z krajowej rezerwy kwot mlecznych. Ze względu na fakt, iż suma indywidualnych ilości referencyjnych dla dostawców hurtowych, ustalona na podstawie złożonych wniosków jest większa od wysokości krajowej rezerwy przeznaczonej do rozdysponowania, minister rolnictwa w drodze rozporządzenia określił współczynnik redukujący w wysokości 0,24675. W roku kwotowym 2007/2008 krajowa rezerwa wynosi 77 281 942 kg, w tym dla dostawców hurtowych 60 040 271 kg zaś dla dostawców bezpo´srednich – 17 241 671 kg.

źródło: Agro Tydzień – BGŻ
opr. MS
Wrp.pl

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.