fbpx
Strona głównaCenyRynek mleka: Nie jest źle, choć mogłoby być lepiej

Rynek mleka: Nie jest źle, choć mogłoby być lepiej

Hodowcy bydła mlecznego nie maja ostatnio zbyt wiele powodów do narzekań. Ceny mleka od wielu miesięcy utrzymują się na przyzwoitym poziomie, a i z płatnościami za dostarczony do mleczarni towar nie ma problemów. 

Jedynym mankamentem w ich gospodarstwach  jest brak rąk do pracy. Trzeba przyznać, że robota “przy krowach” do łatwych nie należy i wymaga systematyczności. Dlatego wiele osób  na wsi woli obecnie żyć na koszt społeczeństwo korzystając z dobrodziejstwa pomocy socjalnej niż zakasać rękawy i poszukać pracy.

Coraz większym problemem również dla hodowców staja się wciąż rosnąca koszty produkcji. Na lepszej zdecydowani pozycji dziś  rolnicy posiadający pastwiska i samemu produkujący paszę dla zwierząt.

Jeśli chodzi o mleczne notowania to w lipcu krajowi dostawcy za mleko surowe uzyskiwali średnio 149,45 zł/hl, o 0,5 proc. mniej niż miesiąc  wcześniej, ale o 14 proc. więcej niż przed rokiem.

Jak podaje Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa  mleko surowe w lipcu 2021 r., w odniesieniu do notowań sprzed miesiąca, podrożało w dwóch  województwach – w woj. lubuskim (o 0,3 proc.) i małopolskim  (o 0,5 proc.).  Natomiast spadek cen odnotowano w dwunastu województwach – największy w woj. podkarpackim (o 2,1 proc.) i mazowieckim (o 1,2 proc.). W woj. dolnośląskim i świętokrzyskim średnia cena skupu mleka nie uległa zmianie.

Najwyższe ceny za mleko uzyskiwano w województwie  podlaskim – 154,31 zł/hl oraz lubuskim – 154,03 zł/hl  (w obu przypadkach o 3 proc. więcej niż średnio w kraju).

Najmniej za mleko płacono natomiast w województwie małopolskim – 138,54 zł/hl i łódzkim – 142,02 zł/hl  (odpowiednio o 7 proc. i 5 proc. mniej niż przeciętnie w kraju).

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.