Rynek mleka: Nie jest źle, choć mogłoby być lepiej

fot. mw

Hodowcy bydła mlecznego nie maja ostatnio zbyt wiele powodów do narzekań. Ceny mleka od wielu miesięcy utrzymują się na przyzwoitym poziomie, a i z płatnościami za dostarczony do mleczarni towar nie ma problemów. 

Jedynym mankamentem w ich gospodarstwach  jest brak rąk do pracy. Trzeba przyznać, że robota “przy krowach” do łatwych nie należy i wymaga systematyczności. Dlatego wiele osób  na wsi woli obecnie żyć na koszt społeczeństwo korzystając z dobrodziejstwa pomocy socjalnej niż zakasać rękawy i poszukać pracy.

Coraz większym problemem również dla hodowców staja się wciąż rosnąca koszty produkcji. Na lepszej zdecydowani pozycji dziś  rolnicy posiadający pastwiska i samemu produkujący paszę dla zwierząt.

Jeśli chodzi o mleczne notowania to w lipcu krajowi dostawcy za mleko surowe uzyskiwali średnio 149,45 zł/hl, o 0,5 proc. mniej niż miesiąc  wcześniej, ale o 14 proc. więcej niż przed rokiem.

Jak podaje Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa  mleko surowe w lipcu 2021 r., w odniesieniu do notowań sprzed miesiąca, podrożało w dwóch  województwach – w woj. lubuskim (o 0,3 proc.) i małopolskim  (o 0,5 proc.).  Natomiast spadek cen odnotowano w dwunastu województwach – największy w woj. podkarpackim (o 2,1 proc.) i mazowieckim (o 1,2 proc.). W woj. dolnośląskim i świętokrzyskim średnia cena skupu mleka nie uległa zmianie.

Najwyższe ceny za mleko uzyskiwano w województwie  podlaskim – 154,31 zł/hl oraz lubuskim – 154,03 zł/hl  (w obu przypadkach o 3 proc. więcej niż średnio w kraju).

Najmniej za mleko płacono natomiast w województwie małopolskim – 138,54 zł/hl i łódzkim – 142,02 zł/hl  (odpowiednio o 7 proc. i 5 proc. mniej niż przeciętnie w kraju).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności