fbpx

Ceny jabłek będą spadać

W ubiegłym tygodniu rozpoczęto skup jeżyn (na Lubelszczyźnie). Chłodnie płacą obecnie za te owoce 2,10 PLN/kg, co oznacza ok. 52% spadek cen w relacji rocznej. Istotnie niższe ceny niż w poprzednim roku odnotowywane są również w przypadku jabłek przemysłowych w skupie. Aktualnie jabłka kosztują poniżej 0,20 PLN/kg (rok temu -0,42-0,49 PLN/kg) i w kolejnych tygodniach, wraz ze wzrostem ich podaży oczekuje się dalszego spadku cen – prognozują ekonomiści z Banku BGŻ. N

W bieżącym sezonie, zbiory jabłek przemysłowych powinny być szczególnie wysokie ze względu na choroby grzybowe atakujące jabłonie. Trafiające obecnie do zakładów przetwórczych owoce stanowią w większości odpad przy produkcji jabłek deserowych, których koszty produkcji w bieżącym roku szacowane są przez IERiGŻ na poziomie 0,83 PLN/kg, przy plonach nie przekraczających 25 t/ha i 0,73 PLN/kg, przy plonach powyżej 30 t/ha. Z uwagi na powyższe, proponowane przez zakłady przetwórcze ceny skupu jabłek przemysłowych w ubiegłym tygodniu spotykały się z niezadowoleniem producentów. Duża podaż jabłek przemysłowych odmian deserowych (słodkich) najprawdopodobniej wpłynie na obniżenie średniej kwasowości koncentratu jabłkowego. Dotychczas zaś jednym z Największych atutów polskiego koncentratu była jego wysoka kwasowość, znajdująca uznanie przede wszystkim na rynkach unijnych. Znacznie wyższa kwasowość polskiego produktu w porównaniu np. z konkurencyjnym koncentratem z Chin, decydująca o większym zapotrzebowaniu na zagęszczony sok jabłkowy z Polski niż z Chin na rynku Wspólnoty, usprawiedliwiała w pewnym stopniu wyższy poziom cen polskiego produktu.

Baner Syngenta

W przyszłości, należy spodziewać się spadku konkurencyjności koncentratu jabłkowego z Polski, ze względu m. in. na oczekiwany spadek kwasowości polskiego zagęszczonego soku jabłkowego, będący pochodną zmiany struktury produkcji jabłek w Polsce (tj. wzrostem zainteresowania produkcją bardziej opłacalnych odmian deserowych i słodszych), systematyczną poprawę jakości koncentratu z Chin i jego niższe ceny w stosunku do produktu z Polski. Na rynek trafiają kolejne odmiany śliwek, np. Lepotica. Systematyczny wzrost ich podaży wpływa na spadek cen tych owoców. Z uwagi na prognozowany znaczny wzrost produkcji śliwek w br., który według IERiGŻ może wynieść 100 tys. t (co oznacza 87% wzrost w relacji rocznej), oczekuje się, że ceny śliwek będą niższe r/r. Obecnie, owoce te w spółdzielniach ogrodniczych kosztują 1,15 PLN/kg, aczkolwiek ceny poszczególnych odmian są zróżnicowane. Rok wcześniej w analogicznym okresie śliwki kosztowały średnio 2,79 PLN/kg. W województwie podkarpackim, będącym w skali kraju znacznym producentem śliwek, ceny odmian deserowych są aż trzykrotnie niższe niż w ub. r. Według IERiGŻ, w bieżącym sezonie ceny śliwek przeznaczonych na rynek owoców świeżych w skupie osiągną  poziom 1,30 PLN/kg, podczas gdy w sezonie 2007/2008 wyniosły -2,20 PLN/kg. 

Serwis Ekonomiczny Banku BGŻ – AgroTydzień nr 57
foto: Wrp.pl
McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.