reklama
baner KUHN
reklama
Baner Yara
reklama
Baner Agroecopower
reklama
baner BASF
reklama

Ceny gruntów rolnych rosną. Ile zapłacimy za grunty rolne w poszczególnych województwach?

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że ceny gruntów rolnych w Polsce nieustannie rosną. Podczas gdy w I kwartale 2017 roku kształtowały się średnio na poziomie 40 403 zł/ha, tak w II kwartale 2020 roku wynosiły już 48 096 zł/ha. A jak kształtują się średnie ceny w poszczególnych województwach?

reklama
Baner Osadkowski
reklama
baner stihl

Przed przejściem do cen, należy po krótce wyjaśnić metodologię; o ile w przypadku gruntów ornych wszystko jest jasne; grunty klas I, II i IIIa zalicza się do gruntów dobrych, gleby klas: IIIb, IV do średnich, zaś klas V i VI do słabych, to w przypadku łąk i pastwisk do gruntów dobrych zaliczają się klasy I i II, do średnich III i IV, a do słabych V i VI.

Z danych GUS wynika, że średnio najwięcej, i to zdecydowanie, zapłacimy za grunty rolne w woj. wielkopolskim, bo aż 63 401 zł/ha (84 927 za grunty dobre). Na drugim miejscu jest woj. kujawsko-pomorskie ze średnią stawką 55 456 zł/ha (68 162 za grunty dobre). Na trzecim miejscu plasuje się woj. woj. opolskie; tutaj za 1 ha ziemi trzeba średnio zapłacić 49 423 zł (69 512 za grunty dobre).

reklama
Baner Sumiagro
reklama
Baner Corner
reklama
baner kioti
Ceny zakupu / sprzedaży użytków rolnych w II kwartale 2020 r., cena za 1 ha – według województw, źródło: GUS

Najmniej za ziemię rolną zapłacimy w woj. podkarpackim – 28 613 zł/ha, w woj. lubuskim – 29 738 tys. zł/ha i w woj. zachodniopomorskim – średnio równo 30 tys. zł/ha.

reklama
baner bayer
reklama
Baner Samasz
reklama
baner MChale

Należy pamiętać, że dane GUS-u są wartościami uśrednionymi i mogą różnić się od wycen poszczególnych działek, te bowiem zależą od bardzo wielu czynników. Dane Urzędu dają jednak pewien obraz cen gruntów rolnych w Polsce z podziałem na województwa.

A jak uśrednione ceny mają się do lokalnych? Można wpisywać w komentarzach.

reklama
baner MChale
reklama
reklama
baner agrosimex
reklama
baner mandam
3 KOMENTARZE
    • Zauważ że jest to cena średnia. A w Małopolsce (zresztą podobnie jak u mnie na Podkarpaciu) nierzadko ma się do czynienia z małymi działaczkami. Często poniżej 10a których nikt nie chce. I to one ciągną średnią cenę w dół.
      Natomiast racja jest po Twojej stronie w przypadku działek większych, zwłaszcza bliżej dużych miast.

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI