Ceny gęsi napawają optymizmem

Nadal nie mamy dobrych informacji dla hodowców drobiu, ponieważ cena oferowana w skupach za kurczaki i indyki jest z tygodnia na tydzień coraz niższa. Jedynie hodowcy gęsi mogą mieć zadowolone miny bo ceny idą w górę.

– Na rynku krajowym w dniach 19–25.11.2018 r. odnotowano dalszy spadek cen skupu kurcząt, za które dostawcy uzyskiwali przeciętnie 3,25 zł/kg, o 2 gr/kg mniej niż tydzień wcześniej. Jednocześnie kurczęta brojlery były o 4% tańsze niż przed miesiącem oraz o 5% tańsze niż przed rokiem. Za indyki płacono średnio 5,66 zł/kg wobec 5,67 zł/kg w poprzednim notowaniu. Był to poziom cen o 1% niższy niż przed miesiącem, ale o 14% wyższy niż przed rokiem – informuje Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Natomiast w przedostatnim tygodniu listopada zakłady drobiarskie kupowały gęsi tuczone przeciętnie po 9,30 zł/kg, o 10% drożej niż tydzień wcześniej oraz o 13% drożej niż przed miesiącem. Cena kaczek ukształtowała się na poziomie 4,58 zł/kg, o 2 gr/kg niższym niż w poprzednim notowaniu i przed miesiącem. W porównaniu z cenami uzyskiwanymi przed rokiem gęsi były droższe o 14%, a kaczki – o 1%.

Źródło: KOWR