fbpx

Ceny gazu w Europie spadają, a to ciągnie ceny nawozów w dół

Na rynku europejskim ceny gazu nadal spadają pod presją dużych zapasów, ciepłej pogody i zwiększonych dostaw LNG, co powinno obniżyć ceny nawozów azotowych i pomóc w obniżeniu kosztów upraw.

Obecnie w hubie TTF w Holandii czerwcowe kontrakty terminowe spadły do ​​35,06 euro/MWh. Ostatni raz takie ceny notowano w lipcu 2021 r., kiedy to Rosja po raz pierwszy zaczęła blokować dostawy energii do Europy. Warto przypomnieć, że przed kryzysem 2019 r. średni koszt na TTF wynosił mniej niż 15 euro/MWh.

Na chwilę obecną magazyny gazu w UE są zapełnione w 62 proc., a dostawy LNG z terminali do europejskiego systemu transportu gazu osiągnęły w kwietniu rekordowy poziom 12,07 mld m3. Tempo dostaw LNG utrzymuje się również na wysokim poziomie w maju.

Równocześnie światowe ceny mocznika, które na początku wiosny sięgały 500-530 euro/t, spadły teraz do 400-420 euro/t, jednak spadek cen w przypadku rynku polskiego nie postępuje jeszcze tak szybko.

Podobna sytuacja ma miejsce na rynku ukraińskim, gdzie zakłady Ostchem oferują tamtejszym rolnikom mocznik w cenie 29 tys. UAH/t z VAT czyli 653 USD/t (według danych cenowych z dnia 10.05.23). W 2022 roku fabryki holdingu zwiększyły produkcję mocznika 4,7-krotnie w porównaniu z rokiem poprzednim – z 22,8 do 106,5 tys. ton i dodatkowo sprzedają go do Rumunii 2 razy taniej niż na własnym rynku o czym pisaliśmy tutaj:

Ukraińskie zakłady azotowe sprzedają Rumunom mocznik dwa razy taniej niż… Ukraińcom

Wracając natomiast jeszcze do tematu gazu, to pod koniec kwietnia Unia Europejska zaczęła tworzyć pulę kupujących i sprzedających gaz ziemny, aby uniknąć gwałtownych skoków cen, które wstrząsnęły rynkami energii w ubiegłym roku. Dlatego jest nadzieja, że ​​w przyszłym roku rynek gazu będzie dość stabilny i nie będzie gwałtownego wzrostu cen gazu, a co za tym idzie nawozów azotowych.

źródło: ukragroconsult.com

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.