fbpx

Ceny gazu w Europie najniższe od 17 miesięcy, spadają też ceny nawozów azotowych. Czy będą dalsze spadki?

Europejskie kontrakty terminowe na gaz ziemny spadły poniżej 50 euro po raz pierwszy od 17 miesięcy, ponieważ największy kryzys energetyczny w regionie od dziesięcioleci ustępuje. Pojawiają się niestety sygnały, że dalsze spadki cen są mało prawdopodobne.

Ceny gazu spadły o ponad 80% w porównaniu z sierpniowym szczytem, ​​kiedy rosyjskie cięcia uderzyły w Europę, uderzając w gospodarkę regionu i podnosząc inflację do najwyższego poziomu od dziesięcioleci. Obecnie na kontynencie następuje gwałtowny  zwrot, ponieważ stosunkowo ciepła pogoda, wysiłki zmierzające do zmniejszenia zużycia energii i napływy skroplonego gazu ziemnego z USA i Kataru przybierają na sile.

Jednak analitycy zastanawiają się, czy spadek cen utrzyma się znacznie dłużej. Wraz ze zbliżającym się końcem zimy i spadkiem zapotrzebowania na ogrzewanie, niższe ceny mogą sprawić, że gaz będzie bardziej ekonomiczny dla wytwarzania energii w Europie niż alternatywy takie jak węgiel. Popyt rośnie również ze strony Indii i Chin. Ceny mogą również wzrosnąć, jeśli przed końcem zimy nastąpi przedłużająca się mroźna pogoda lub jeśli wystąpią zakłócenia w dostawach.

Nie wiadomo również, jak zachowa się rynek nawozów, na którym widoczne są spadki cen. Spadki te przypisywano głównie brakowi popytu na wszystkie produkty azotowe, a także dalszym obniżkom cen gazu ziemnego właśnie w Europie.

Jeśli chodzi np. o rynek mocznika w US,A to z analiz portalu DTN wynika, że oferty sprzedaży w terminalach na rzece Mississippi zostały obniżone do 420-450 USD/t, czyli o około 100 USD mniej niż oferty z końca 2022 roku.

Nastroje rynkowe na mocznik wydają się słabsze przed sezonem wiosennym. Jednak w dalszej części łańcucha dostaw mocznik pozostał najtańszą formą nawozu azotowego, zanim oferty RSM-u w lutym gwałtownie spadły. Perspektywy cen mocznika są dość dobre z możliwością stabilizacji po powrocie nabywców na rynek. Jednak sama szybkość i rozmiar obniżek cen w kompleksie azotowym na początku lutego zdawała się wprawić cały rynek w stan szoku.

Jeśli zaś chodzi o rynek światowy, to w styczniu cena mocznika nadal spadała, ponieważ utrzymywał się słaby popyt na kluczowych rynkach, takich jak Indie i Brazylia, a sprzedawcy oczekiwali nowego zainteresowania zakupami w Europie i Stanach Zjednoczonych. Ciągły brak przetargu w Indiach wywierał presję na handlowców, a swobodny spadek cen trwał przez cały miesiąc. Miesiąc zakończył się wyciszeniem sprzedaży w Azji z powodu obchodów Chińskiego Nowego Roku Księżycowego.

Wszyscy główni dostawcy długo tracili nadzieję na przetarg w Indiach, co spowodowało spadek cen mocznika w Egipcie do 430-455 USD/t w zeszłym miesiącu, czyli o około 100-120 USD mniej w porównaniu z grudniem. Ceny mocznika w Brazylii spadły podobnie z powodu słabego popytu w styczniu, ustalając miesiąc na poziomie 400-420 USD/t w porównaniu z 520-550 USD na koniec 2022 roku. Ponieważ w styczniu nie ogłoszono żadnego indyjskiego przetargu, nowe nadzieje pokładane są w przetargu w lutym na dostawę w marcu/kwietniu. Potrzebny byłby nowy popyt z Brazylii i z Europy, aby ustabilizować ceny na początku wiosny, które na razie pozostają w tendencji spadkowej.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.