Centralna Panorama Pól w Starym Luboszu

Pod hasłem ,,nowy wymiar fosforu‘’ Timac Agro Polska organizuje w tym roku trzecią już edycję warsztatów polowych – ,,Panorama Pól Timac Agro’’. Ich celem jest pokazanie innowacyjnych technologii nawożenia z wykorzystaniem produktów Timac Agro w uprawie rzepaku ,pszenicy ozimej, jęczmieniu jarym , burakach cukrowych i kukurydzy oraz wymiana poglądów na temat nawożenia i uprawy. Inauguracja Centralnej Panoramy Pól miała miejsce 26 maja w Starym Luboszu w gminie Kościan ( województwo wielkopolskie).

Dopisała zarówno pogoda jak i goście zainteresowani nowymi technologami w odżywianiu roślin stosowanymi przez Timac Agro w naszym kraju. W trakcie spotkania na poletkach demonstracyjnych zarówno doradcy Timac Agro jak i eksperci zewnętrzni na czele z dr Witoldem Szczepaniakiem z Uniwersytetu Poznańskiego dzielili się swoimi spostrzeżeniami i wiedzą na temat stosowanych rozwiązań nawozowych. Rolnicy mogli skorzystać nie tylko z porad w zakresie odżywiania roślin i agrotechniki, ale również z konsultacji w zakresie żywienia zwierząt. Po raz pierwszy w tym roku organizatorzy Panoramy Pól wprowadzili też do programu imprezy cześć wykładową, w trakcie, której miedzy innymi dr Jarosław Grocholski, ekspert od precyzyjnego nawożenia opowiadał rolnikom dając przykłady z własnego gospodarstwa – Arenda Charbielin w województwie opolskim jak racjonalnie zarządzać budżetem nawożenia. Nawożenie powinno być odpowiednio zaplanowane i zbilansowane. Nie chodzi tu o osiąganie maksymalnych plonów, lecz o taką politykę, aby osiągnąć największy zysk. Zdaniem Grocholskiego każda zwiększona dawka nawozu musi mieć pokrycie w zwiększonym plonie, inaczej niepotrzebnie tracimy środki finansowe i zatruwamy gleby.
Nowością tegorocznej Panoramy Pól Timac Agro było zastosowanie w nawozach nowej cząsteczki fosforu – TOP – PHOS.
Fosfor jest pierwiastkiem niezwykle wrażliwym na nieuregulowane pH gleby. Optymalnie pobierany jest w wąskim zakresie ph: 6,5-7,2. W środowisku kwaśnym łączy się z jonami żelaza i glinu, a w zasadowym z jonami wapnia i tworzy nierozpuszczalne związki fosforu. Niedobór fosforu, szczególnie z początkowym okresie rozwoju, może powodować silne zahamowanie wzrostu i znaczne straty w plonie roślin uprawnych.
Technologia ochrony fosforu Top – PHOS w znacznym stopniu rozwiązuje ten problem: fosfor nie ulega uwstecznieniu i jest pobierany zarówno w warunkach kwaśnych jak i zasadowych.
Jest to jak podkreśla Timac Agro z całą pewnością światowe odkrycie, które wprowadza nowe spojrzenie na problematykę wykorzystania fosforu. Rozwiązanie to przełamuje, bowiem dotychczasowe stereotypy oraz wprowadza nową, jakość w odżywianiu tym składnikiem. Badania nad innowacyjną formułą trwały około sześciu lat angażując wiele ośrodków naukowych i laboratoriów na świecie. TOP-PHOS  jest najważniejszą innowacją (know-how) Grupy Roullier w rolnictwie. Jest to całkowicie  nowa, chroniona forma fosforu.
 
TOP-PHOS jest nową cząsteczką zawierającą fosfor. Jest to całkowicie nowy związek chemiczny, w którym połączono fosfor z cząsteczką organiczną mostkiem wapniowym. Nie jest, więc to składnik zmieszany z inną substancją w celu zwiększenia jego aktywności.
Zadaniem tej unikalnej formuły jest jak już wspomnieliśmy rozwiązanie bardzo istotnego problemu nawozowego, polegającego na uwstecznianiu  się z innymi pierwiastkami  fosforu podanego w nawożeniu do związków nierozpuszczalnych w wodzie. Dzięki zastosowaniu tej innowacji efektywność nawożenia fosforowego jest zdecydowanie wyższa. Do tego dochodzi także dłuższy czas działania w stosunku do tradycyjnych form tego składnika. Przeprowadzone doświadczenia z nową formułą jednoznacznie wskazują na to, że lepsze wykorzystanie fosforu w nowej technologii pomaga roślinie wydać wyższy plon: w zbożach o ok. 10%, w kukurydzy o ok. 11%, a w ziemniakach o ok. 13%.
Nowa linia nawozów zawierających tę formułę jest obecnie szeroko wprowadzana w Europie, w tym również w Polsce. W tym roku pojawiły się już trzy nawozy zawierające tę innowacyjną formę  fosforu. Są to EUROFERTIL TOP 35 NP , EUROFERTIL TOP 49 NPS i EUROFERTIL TOP 51 NPK. Nawozy te dedykowane są startowemu odżywianiu roślin jarych, w szczególności kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków i warzyw. Obok składników odżywczych zawierają także znany i ceniony kompleks o działaniu biostymulującym PHYSIO+ oraz wysoko reaktywny węglan wapnia MEZOCALC. Wkrótce maja się pojawić w sprzedaży kolejne produkty w tej technologii.
Firma Timac Agro jest przekonana, że nowa lina nawozów przyniesie producentom rolnym wymierne korzyści.  Dzięki doskonałej przyswajalności, spełniają,  bowiem one oczekiwania  plantatorów,   zapewniając optymalne odżywienie roślin uprawnych.
Na zakończenie spotkania gospodarze imprezy z myślą o swoich klientach przygotowali nie tylko smaczny posiłek, ale również ciekawą cześć integralno – rozrywkową. Był czas nie tylko na zabawę, ale również indywidualne rozmowy z doradcami i ekspertami Timac Agro poświęcone oczywiście nawożeniu roślin fosforem.
Zdaniem uczestników warsztatów polowych w Starym Luboszu Panorama Pól Timac Agro to doskonałe miejsce do zdobycia wiedzy oraz nowych doświadczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności