fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychMatif: Cena pszenicy najniższa od 10 miesięcy

Matif: Cena pszenicy najniższa od 10 miesięcy

Wtorek był kolejnym nieudanym dniem na rynku zbóż i oleistych. Ceny spadały zarówno na paryskim Matifie jak i za oceanem. Najgorzej wypadła pszenica, której cena w Paryżu – 290,5 EUR/t, – 6 EUR/t była najniższa od 10 miesięcy, zaś w Chicago od października 2021 roku.

Tanie rosyjskie ziarno ciągle wygrywa konkurencję ze zbożem z Francji czy Rumunii; w przetargu zorganizowanym przez Egipt rosyjscy handlowcy mogli zaproponować stawkę nawet o 13-15 EUR/t niższą niż europejscy. W dodatku wtorek był kolejnym dniem umacniania się europejskiej waluty, co także zmniejszyło konkurencyjność cenową europejskiego ziarna.

Pozostaje pytanie o rosyjskie zbiory w bieżącym roku; na głównych obszarach upraw prawie nie ma śniegu, a temperatury są bardzo niskie. Z kolei Indie spodziewają się rekordowych zbiorów na poziomie 112 mln ton, o 5 mln ton więcej niż rok wcześniej i o 2,5 mln ton więcej od dotychczasowego rekordu z 2021 roku.

Cena rzepaku spadła wczoraj o 3,25 EUR/t. Tu decydujące znaczenie miał rosnący kurs euro. Ponadto prognozowane są wyższe zasiewy na Ukrainie. Więcej o globalnym rynku rzepaku można przeczytać tutaj: Dobre zbiory w Australii i wyższe prognozy zbiorów w UE wywierają presję na ceny rzepaku.

Spadła też cena kukurydzy, o 4,25 EUR/t do 283,5 EUR/t. Analitycy spodziewają się niewielkiego wzrostu zbiorów kukurydzy w Brazylii. W przypadku Argentyny spodziewana jest średnia redukcja o 3,4 mln ton do 51,6 mln ton.

Zobacz także:

Na stabilność na rynku zbóż w 2023 roku nie ma co liczyć. Jak będzie wyglądał nowy rok?

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.