fbpx
Strona głównaWiadomościIzby rolniczeCena oleju napędowego to 8 zł/l, a zwrot akcyzy za paliwo rolnicze...

Cena oleju napędowego to 8 zł/l, a zwrot akcyzy za paliwo rolnicze to nadal 1 zł/l…

Dolnośląska Izba Rolnicza wnioskuje do wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi  Henryka Kowalczyka o wprowadzenie paliwa rolniczego dla rolników na potrzeby wykonywanych prac w gospodarstwie, dzięki któremu polscy rolnicy będą  mieli szansę na uprawianie ziemi na podobnych zasadach jak się to odbywa w krajach zachodnich  należących do Wspólnoty Unii Europejskiej.

– Dzięki możliwości zakupu tańszego paliwa opłacalność prowadzenia gospodarstwa rolnego w Polsce znacząco wzrośnie. Zawirowania w gospodarce doprowadziły do rosnących w zatrważającym tempie cen paliwa, które niekorzystnie  wpływają na opłacalność prowadzenia gospodarstwa rolnego, a w niejednym przypadku mogą doprowadzić  do utraty zdolności finansowej rolnika – mówi Ryszard Borys, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 3 grudnia 2021 roku zwrot podatku akcyzowego wynosi 1 zł  na litr oleju napędowego, kwota ta ma taka sama wartość jak to miało miejsce, gdy cena oleju  napędowego oscylowała w okolicy 5 złotych za litr, natomiast obecnie kwota ta wzrosła do 8 złotych za litr paliwa. Zdaniem DIR zwrot podatku akcyzowego nie jest w stanie zrekompensować rolnikowi kosztów, z którymi musi się zmagać każdego dnia.

– Zgodnie z prawem unijnym państwa członkowskie mogą stosować minimalna stawkę akcyzy do produktów energetycznych, dlatego też wnioskujemy, aby do czasu wprowadzenia paliwa rolniczego zwiększyć o 100 proc. zwrot  podatku akcyzowego dla polskich rolników. Pozwoli to stworzyć warunki na podobnym poziomie w prowadzeniu gospodarstw rolnych jak to się odbywa w innych krajach członkowskich UE – podsumowuje prezes Borys.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.