fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychCena kukurydzy zrównała się z ceną pszenicy. Mocno w górę rzepak

Cena kukurydzy zrównała się z ceną pszenicy. Mocno w górę rzepak

Piątkowa sesja na paryskim Matifie zakończyła się “na zielono”. O ile jednak ceny pszenicy i kukurydzy wzrosły nieznacznie, to mocno w górę poszła cena rzepaku, bo aż o 11,25 EUR/t, co pozwoliło zamknąć tydzień z wartością 564,5 EUR/t.

Mijający tydzień był najmniej udany dla pszenicy, której cena spadła o 2 EUR/t t/t kończąc piątkową sesję z wartością 295 EUR/t. Duży wpływ na rynek mają obawy dotyczące negocjacji w kwestii umowy zbożowej, co dało o sobie znać w podwyżkach na początku tygodnia, jednak zwiększone prognozy rosyjskiego eksportu oraz słabnący rubel spowodowały spadki w środę i czwartek, których ostatecznie nie udało się odrobić.

Prognoza eksportu francuskiej pszenicy miękkiej do krajów trzecich spadła o 150 000 ton do 10,45 mln ton właśnie ze względu na silną konkurencję z regionu Morza Czarnego.

Z kolei rząd indyjski spodziewa się rekordowych zbiorów na poziomie 112,2 mln ton (+4,1% r/r), a światowa produkcja pszenicy została oszacowana przez IGC na 796 mln ton. Bardziej sceptyczny jest amerykański resort rolnictwa, szacujący ją na 784 mln ton.

Z identyczną ceną co pszenicy zamknęła się piątkowa sesja dla kukurydzy (295 EUR/t), jednak w jej przypadku mieliśmy do czynienia ze wzrostem ceny o 3,25 EUR/t. Tutaj niepokojące sygnały dochodzą z Brazylii; tempo zasiewów jest w tym sezonie bardzo niskie – zasiano zaledwie 12 proc. powierzchni wobec 42 w analogicznym okresie zeszłego roku. Przewidywane zbiory w Brazylii to 123 mln ton, zaś zbiory w zmagającej się z suszą Argentynie szacuje się na 43-45 mln ton. IGC obniżyło globalną prognozę zbiorów o 8 mln ton do 1153 mld ton (USDA: 1151 mld ton).

Dzięki udanemu piątkowi rzepak zakończył tydzień na plusie o 14 EUR/t m.in.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.