Cele strategii UE wkraczają w kompetencje państw członkowskich w zakresie gospodarki leśnej?

Jednym z celów przedstawionych  przez Komisje Europejską zarówno w ,,Strategii na rzecz bioróżnorodności 2030’’ jak i ,,Strategii od pola do stołu”  jest ścisła ochrona „wszystkich pozostałych w UE lasów  pierwotnych (primary forests) i starodrzewi (old-growth forests)”, ich inwentaryzacja i monitoring. Jednocześnie w dokumencie brak jest ścisłych definicji i terminów, w szczególności pojęć „ochrona ścisła”, „odtwarzanie”, „lasy pierwotne”,  „starodrzewia”. 

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

– Podobny problem dotyczy planów przedstawienia przez Komisję w 2021 r. wniosku ustawodawczego w celu uniknięcia lub zminimalizowania wprowadzania na rynek UE produktów związanych z wylesianiem lub degradacją lasów – mówi Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa a obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego.

reklama
Baner UPL
reklama
Baner Samasz

W związku z tym poseł Jurgiel pyta Komisje Europejską, w jaki sposób odnosi się do zarzutu, że cele strategii wkraczają w kompetencje państw członkowskich UE w zakresie gospodarki leśnej, co może powodować daleko idące zmiany w sposobie zarządzania zasobami leśnymi w wielu państwach członkowskich UE, a przykładowo w Polsce zniszczyć model gospodarki wielofunkcyjnej i zrównoważonej? Ponadto w jaki sposób KE zamierza zagwarantować rzeczywisty udział państw członkowskich UE w wypracowaniu powyższych definicji, zwłaszcza „produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów” i „degradacji lasów”?

reklama
Baner Corner
reklama
Baner McHale
reklama
reklama
Baner Danko

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.