fbpx

Cegła modna niezawodna

Po latach chowania się pod tynkiem, cegła wyszła z ukrycia. Dziś z powodzeniem znajduje zastosowanie nie tylko na elewacjach, ale także we wnętrzach.

Ten znany od wieków i popularny w budownictwie materiał w ostatnich latach przeszedł głęboką metamorfozę. Przestał pełnić funkcję tylko techniczną, stając się dekoracyjnym elementem wystroju zarówno rustykalnych, jak i nowoczesnych wnętrz. Ceglana ściana przy odpowiednim wyeksponowaniu faktury i kolorystyki budulca oraz podświetleniu tworzy niepowtarzalny klimat. Inwencja inwestorów i pomysłowość projektantów nie znają granic. Modne są ścianki dzielące funkcjonalnie pomieszczenie na dwie części, zabudowy kuchenne, obudowy kominków czy też ceglane domowe biblioteczki.

Samasz loteria - baner

Tradycyjna cegła
Do murowania ścianki można wybrać cegłę tradycyjną o grubości 6,5 cm lub 12 cm, albo nietypową, która wygląda na robioną ręcznie. Pamiętać należy, że cegły mogą różnić się grubością, dlatego wysokość kolejnych warstw musimy kontrolować poziomnicą. Do murowania najlepiej użyć Zaprawy Murarskiej Atlas. Na obrysowanych wcześniej miejscach układamy pierwszą warstwę, zaczynając od połówki cegły, a kończąc na całej (bądź na odwrót), aby uzyskać stabilne wiązanie. Zaprawę należy nakładać kielnią równomiernie na poziomą płaszczyznę wcześniej wykonanej warstwy. Grubość spoiny powinna być równomierna dla całej warstwy i wynosić od 6 do 40 mm. W przypadkach, gdy ścianka ma być szczególnie obciążona, np. półkami, konieczne jest jej uzbrojenie prętami stalowymi o średnicy 6 mm, ułożonymi w spoinach poziomych. Nie zaszkodzi uzbroić także styk posadzki oraz sufitu z nowobudowaną ścianą. W zależności od upodobań, spoiny poziome i pionowe można pozostawić z widoczną zaprawą murarską lub wypełnić je szybkowiążącą Fugą Atlas Artis o przedłużonej trwałości koloru, dostępną w 30 barwach.

Oprac. E.G.
na podst. mat. Atlas
SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.