fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychCBoT: Zachowanie rynku może wskazywać na wzrostowy kierunek cen zbóż

CBoT: Zachowanie rynku może wskazywać na wzrostowy kierunek cen zbóż

Siła kontraktów terminowych od końca stycznia sugeruje, że zarządzający funduszami mogli zwiększyć lub przynajmniej utrzymać ogólny wzrost cen zbóż i nasion oleistych w Chicago, chociaż brakuje potwierdzenia z powodu opóźnienia danych.

Jak informuje Reuters, pod koniec stycznia duzi gracze utrzymywali średnie lub duże długie pozycje netto w kukurydzy, soi i produktach sojowych, a łącznie przeważały one nad sporymi krótkimi pozycjami netto w pszenicy na giełdzie w Chicago.

Ostatni raport został opublikowany 27 stycznia i obejmował tydzień zakończony 24 stycznia, więc od tamtej pory informacje na temat pozycjonowania różnych uczestników rynku są niedostępne. Od tego czasu kontrakty terminowe CBOT w większości się umocniły.

Uważni obserwatorzy rynku uważają, że zarządzający funduszami byli silnymi nabywcami netto kontraktów terminowych CBoT na soję, pszenicę i śrutę sojową od 25 stycznia do 10 lutego.

Między 25 stycznia a 10 lutego kontrakty terminowe na śrutę sojową na CBOT wzrosły o 8,6%, najwięcej ze wszystkich kontraktów na zboża i nasiona oleiste. Obejmuje to szczyt 501 USD za tonę w dniu 10 lutego, najwyższy poziom od czerwca 2014 r., motywowany dalszym pogorszeniem się dotkniętych suszą upraw soi w Argentynie.

Z kolei kontrakty terminowe na pszenicę wzrosły o 7% podczas 13 sesji, osiągając w piątek (10.02) 7,90 USD za buszel, najwięcej od 3 stycznia. Pod koniec ubiegłego tygodnia w centrum uwagi znajdowała się eskalacja napięć między głównymi eksporterami pszenicy, Ukrainą i Rosją.

Obawy związane z Morzem Czarnym i pogarszające się zbiory w Argentynie również pomogły CBOT we wzroście cen kukurydzy o 0,5% w ciągu ostatnich 13 dni, kończąc na cenie 6,80 USD za buszel w piątek. Kukurydza była najmniej zmiennym kontraktem od 25 stycznia, notując od tego czasu wzrosty lub spadki o mniej niż 2%.

Jak jednak zaznaczają analitycy, dzienne szacunki funduszy powinny służyć jako luźna wskazówka, gdyż w przeszłości zdarzało się, że były błędne. Niemniej jednak obecne zachowanie rynku może pokazywać pewien wzrostowy kierunek.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.