Bywało lepiej

Politycy Prawa i Sprawiedliwości mają rację twierdząc, że pod rządami koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego statystyczny polski rolnik zarabia mniej niż w latach 2006-2007, gdy rządziła koalicja PiS-u z Samoobroną i Ligą Polskich Rodzin – sprawdził portal Money.pl.

Walka o głosy polskich rolników nabiera tempa. Jarosław Kaczyński kusi wiejski elektorat obietnicą walki o wyrównanie dopłat bezpośrednich dla polskich rolników z tymi, które dostają ich koledzy z Europy Zachodniej. Lider ludowców Waldemar Pawlak wytyka liderowi PiS, że ten chciał likwidować dopłaty, na rzecz tworzenia europejskiej armii. Rząd i opozycja licytują się na zasługi w poprawie losu mieszkańców wsi.
Jaka jest prawda? Według szacunków Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w 2011 roku przeciętny dochód z gospodarstwa rolnego ma wynieść 25,3 tysiąca złotych. To o kilkaset złotych mniej niż w poprzednim roku.
Jeszcze gorzej ta kwota wypada – jak sprawdził Money.pl – w porównaniu z rekordowym pod względem dochodów rolników rokiem 2007. Cztery lata temu przeciętne gospodarstwo miało dochód o ponad cztery tysiące złotych większy niż obecnie.

Źródło: FADN, w latach 2010 i 2011 prognoza Prezentowane dochody uwzględniają dopłaty z UE

Rolnicy najbardziej dostali po kieszeni w 2008 roku, gdy ich dochody obniżyły się o ponad 20 procent. – W 2007 roku na rynkach finansowych pojawiło się dużo wolnego kapitału inwestorzy zaczęli więc na znacznie szerszą skalę inwestować w produkty rolne. To wywindowało ich ceny i poprawiło wyraźnie sytuację rolników. W ślad za tym zaczęły jednak rosnąć koszty produkcji. W 2008 roku, gdy nastąpił krach na rynkach finansowych znacznie spadły ceny, ale koszty nie wróciły do wcześniejszych poziomów. W tej sytuacji wyraźnie spadła zyskowność produkcji – tłumaczy w rozmowie z Money.pl Lech Goraj z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Źródło: FADN, w latach 2010 i 2011 prognoza Prezentowane przychody nie uwzględniają dopłat z UE

Jak wynika z danych IERiGŻ, w 2007 roku przeciętna wartość produkcji gospodarstwa rolnego wynosiła 85 tys. złotych. Rok później statystyczny rolnik produkował za 5 tys. złotych mniej. W 2009 roku wartość tego wskaźnika spadła do 77,5 tys. złotych. W tym czasie koszty produkcji wzrosły 64,4 tys. zł w 2007 roku do ponad 70 tys. zł w 2009 roku. W 2011 roku mają być jeszcze wyższe i sięgnąć kwoty 73,6 tys. złotych.

źródło – portal Money.pl.