fbpx
Strona głównaFirmy i produktyBy nas taras nie stresował

By nas taras nie stresował

Nie ma to, jak relaks na tarasie. Pod warunkiem, że taras jest zrobiony i zabezpieczony należycie. Najlepiej pamiętać o tym na etapie budowy. Jeżeli jednak błędów wykonawczych nie udało się uniknąć, należy je skutecznie naprawić. N

Cały taras trzyma się na płycie konstrukcyjnej. Górna płaszczyzna płyty powinna być tak ukształtowana, by deszcz swobodnie spływał do rynien. Jeżeli spadku nie ma, trzeba zrobić wylewkę – przy użyciu posadzki cementowej Atlas (minimalna grubość 20 mm) lub szybko twardniejącej zaprawy Atlas Ten 10, którą można układać w warstwie o gruboćci 5-30 mm. Wcześniej należy płytę konstrukcyjną pokryć warstwę kontaktową, stosując emulsję gruntującą Atlas Uni Grunt. Paroizolację mogą stanowić specjalistyczne papy lub folie a warstwę termoizolacyjną – samoprzylepne profile dylatacyjne Atlas z fartuchem z folii. Warstwą dociskową może być gotowa Posadzka Cementowa Atlas, a system uszczelnień zapewni Atlas Woder E.

Płytki na tarasie, ze względu na warunki atmosferyczne, powinny być mrozoodporne i nienasiąkliwe, a zarazem odporne na ścieranie. Do ich przyklejenia konieczne będą zaprawy nie tylko elastyczne, ale i dające możliwość przyklejenia płytki do podłoża całą jej powierzchnią. Takie wymagania spełnia Atlas Cal N. Do klejenia płytek na tarasie można również użyć zaprawy Atlas PROgres Elastyk. To elastyczny klej o podwyższonej przyczepności, zalecany właśnie na tarasy, schody i balkony. Pozwala przyklejać wszystkie płytki ceramiczne, zwłaszcza gresowe, ale też płyty cementowe, betonowe lub kamienne. W przypadku płytek, mogących ulegać przebarwieniom w kontakcie z szarym cementem, należy użyć kleju Atlas PROgres Standard Biały lub Atlas PROgres Mega Biały.

Spoiny między płytkami wypełni elastyczna fuga cementowa. Sprawdzi się w tych warunkach elastyczna fuga Atlas Artis (spoina o szerokości 1-25 mm) o przedłużonej trwałości koloru i zwiększonej odporności na ścieranie, wyróżniająca się systemem Myko Bariera, skutecznie chroniącym fugę przez rozwojem korozji biologicznej. Jeśli posadzka tarasu wykonana jest jednak z materiałów o porowatej strukturze, a zatem stanowi powierzchnię nieodporną na wodę i zabrudzenia, należy ją pokryć środkiem ochronnym Atlas Delfin. Ma on właściwości impregnujące i antypoślizgowe.

E.G./WRP
na podst. mat. ATLAS
Fot: PARADYŻ
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.