fbpx

By internet mieli wszyscy

Rząd ma dziś przyjąć projekt ustawy, która ma doprowadzić do przełomu w budowie sieci telekomunikacyjnych a także rozpowszechnianiu dostępu do internetu szerokopasmowego – informuje Dziennik. Gazeta Prawna. O ile ustawa faktycznie zostanie przyjęta w takim kształcie, czekają nas rewolucyjne zmiany. Przy budowie każdej drogi czy budynku mieszkalnego będzie musiała powstać infrastruktura telekomunikacyjna. Dotychczas leżało to w gestii inwestora.

Dzięki temu znikną sytuacje, że najpierw kładzie się asfalt, który po pewnym czasie trzeba zniszczyć, by położyć łącza telekomunikacyjne – pisze Dziennik. Przy okazji inwestycji w innych dziedzinach, inwestorzy oraz biura projektowe będą zobowiązani wziąć pod uwagę potrzeby telekomunikacyjne. Np. przy budowie dróg, będzie musiał powstać kanał telekomunikacyjny.

Baner Syngenta

Jak pisze Gazeta, sam pomysł pochwalają eksperci. – Jesteśmy w ogonie Europy, jeśli chodzi o dostęp do internetu szerokopasmowego. To słuszna inicjatywa, bo internet staje się takim dobrem podstawowym, jak dostęp do wody czy elektryczności – powiedział Dziennikowi Marek Borzestowski z Instytutu Sobieskiego.

Gazeta dodaje, że do tej pory z szerokopasmowego internetu można było korzystać zaledwie na ponad kilkunastu procentach powierzchni kraju. W zeszłym roku było to 13,2 proc. Urząd Komunikacji Elektronicznej szacuje, że w 2013 roku, tego typu internet będzie już w zasięgu połowy terytorium Polski.

Ustawa to także biznes. Jak podaje Dziennik, rząd liczy, że na inwestycje związane z budową sieci telekomunikacyjnej, wydane zostanie do 16 do nawet 21,5 mld zł. To oznacza, że w okresie 3-5 lat do budżetu wpłynęłoby nawet 4,7 mld zł z tytułu podatku VAT – wylicza Gazeta.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.