fbpx

Bułgaria zgadza się na import zbóż z Ukrainy? 

Ministrowie rolnictwa: Bułgarii Kirył Wytev i Ukrainy – Mykoła Solski rozmawiali dziś o eksporcie produktów rolnych z Ukrainy. Rozmowy dotyczyły technicznych kwestii eksportu. 

Wg komunikatu Ministerstwa Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy bułgarski minister “Kyryło Vatev poinformował, że rząd Bułgarii uznaje przedstawiony Komisji Europejskiej plan działania Ukrainy w sprawie dostaw produktów rolnych za akceptowalny”. Zastrzeżenia Bułgarii dotyczą jedynie eksportu słonecznika, co do pozostałych upraw rząd Bułgarii nie ma zastrzeżeń. W związku z tym ministrowie zgodzili się uzgodnić techniczne procedury eksportu produktów rolnych z Ukrainy do Bułgarii i omówić je na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się w pierwszej połowie października. 

Z kolei portal agroplovdiv.bg informuje, że “Minister Wytev zapoznał swojego ukraińskiego kolegę z podpisanym Memorandum pomiędzy rządem Bułgarii a Komisją Inicjatyw Rolniczych, które przewiduje zakaz importu słoneczników z Ukrainy do końca listopada. Po tym okresie zacznie obowiązywać system licencji na eksport słonecznika, pszenicy, kukurydzy i rzepaku, zgodnie z planem uzgodnionym pomiędzy Ukrainą a Komisją Europejską”. 

Bułgarscy rolnicy protestowali przeciwko importowi zbóż z Ukrainy, ale – doszli do porozumienia z rządem. Prezes Krajowego Stowarzyszenia Producentów Zbóż Ilija Prodanow powiedział 21 września, że protestujący mieli 5 żądań, z których cztery dotyczyły wsparcia finansowego, a tylko jedno importu zbóż: w tej sprawie porozumiano się z rządem, który zadeklarował wprowadzenie licencji, “jeśli import z Ukrainy przekroczy 10% całkowitego importu tych produktów do Bułgarii.”  

Trudno oprzeć się narastającemu przekonaniu, wyrażanemu zresztą przez polskich ekspertów, że ukraińskim agroholdingom i traderom nie zależy na wyeksportowaniu zboża do tradycyjnych odbiorców w Afryce i południowej Europie, skąd są wypychani przez rosyjskie zboże sprzedawane w dumpingowych cenach, lecz na zdobyciu rynku Unii Europejskiej i zdominowaniu go.  

Czy to dlatego premier Ukrainy Denys Szmyhal narzekał na Telegramie (o czym informował portal money.pl) mówiąc: “Ten mechanizm Ukraina przedstawiła w ramach planu rozwiązania kryzysu zbożowego, który poparła Komisja Europejska. Cztery kraje przestudiowały ukraiński plan, przedstawiły swoje konstruktywne uwagi i propozycje i są gotowe do rozmów. I tylko jedno państwo jest przeciwko. Niestety nie mamy ani logicznego, ani ekonomicznego wyjaśnienia”? 

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.