fbpx

Budować teraz czy czekać do wiosny?

Ekspert radzi: Sebastian Czernik GRUPA ATLAS Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom materiałowym i technologicznym, ekipy wykonawcze mogą budować w warunkach obniżonych temperatur. Muszą tylko wiedzieć, czego i kiedy użyć.

Większości materiałów budowlanych używać można tylko powyżej 0oC, a optymalny zakres temperatur to od +5°C do +25°C. Co ważne, dotyczy to nie tylko temperatury otoczenia, ale i temperatury podłoża, dlatego niedopuszczalna jest aplikacja materiałów na podłoża zmrożone lub pokryte śniegiem. Przy spadku temperatury poniżej +5oC mogą pojawić się kłopoty wynikające z zakłócenia przebiegu wiązania i utwardzania materiałów. Żeby tak się nie stało, warto użyć specjalnych zapraw zimowych. Można też zmodyfikować parametry zapraw uniwersalnych za pomocą dodatków przeciwmrozowych. Mniej popularnym rozwiązaniem jest wykorzystywanie zapraw szybkowiążących, pozwalających na szybszy postęp prac.

Gotowe zaprawy zimowe
Materiał już po kilku godzinach od aplikacji jest odporny na spadki temperatur poniżej 0°C. Prowadzenie prac powinno się odbywać w temperaturach dodatnich, panujących w ciągu dnia – następuje wówczas przyśpieszony proces wiązania i wysychania nałożonej warstwy. Jako zimowe, najczęściej oferowane są zaprawy murarskie, zarówno cienkowarstwowe, jak i tradycyjne, przeznaczone do wznoszenia murów, oraz zaprawy klejące do systemów ociepleń.

W przypadku tynkowania elewacji, można używać zimowych tynków akrylowych, jeżeli chodzi o prace uszczelniające lub montażowe, można stosować specjalne jednoskładnikowe pianki poliuretanowe (nawet do -10°C). Podczas mrozu przyrost objętości pianki jest mniejszy i dłużej się ona utwardza, ale specjalne dodatki sprawiają, że stwardniała pianka nie kruszy się.
<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/atlas.jpg align=right width=200Materiałem przeznaczonym do użycia w warunkach obniżonych temperatur, jest również Zaprawa Klejąca Atlas Stopter K-20, przeznaczona do prac ociepleniowych. Umożliwia mocowanie płyt styropianowych i wykonanie warstwy zbrojonej nawet przy temperaturze zewnętrznej 0°C w trakcie prowadzenia prac, a spadki temperatur do -5°C możliwe są już po 8 godzinach od ich zakończenia.

Mieszanki na placu budowy
Do modyfikacji betonu, zapraw i mas budowlanych, bezpośrednio przed ich użyciem, służą specjalne domieszki w postaci płynów lub proszków: chlorek wapniowy, węglan potasowy, węglan sodowy, azotyn sodowy i azotan wapnia. Przyspieszają one proces wiązania, zmniejszają potrzebną ilość wody zarobowej, ewentualnie obniżają temperaturę zamarzania, zwiększając wydzielanie ciepła powstającego podczas hydratyzacji. Najszersze zastosowanie mają tego typu domieszki w przypadku betonu. Ich dodanie umożliwia wylewanie fundamentów czy stawianie murów nawet przy temperaturach do -15°C.
Bez przeszkód można te dodatki aplikować do zapraw przygotowywanych bezpośrednio na placu budowy, stosując się do zalecanych proporcji i kolejności mieszania ich poszczególnych składników.
Nowością na rynku są płynne domieszki przeciwmrozowe, przyspieszające wiązanie materiałów dyspersyjnych – tynków i farb elewacyjnych. Takim preparatem jest Atlas Eskimo – bezbarwna ciecz o zapachu eteru, którą dodaje się do materiału bezpośrednio przed użyciem. Przyspiesza wiązanie tynku lub farby po nałożeniu ich na elewację, zwłaszcza na początku procesu, gdy z materiału odparowuje woda. Materiał może związać i utwardzić się w znacznie szybszym czasie, uzyskując odporność na nagłe ochłodzenie lub opady deszczu już po około 6-8 godzinach. Umożliwia to tynkowanie i malowanie przy temperaturze od 0°C.

Wystarczą 4 godziny
Przy niestabilnych warunkach atmosferycznych można stosować również zaprawy szybkowiążące: kleje do okładzin ceramicznych, zaprawy do spoinowania oraz materiały posadzkowe. Materiały te nie mogą być, co prawda, stosowane w temperaturach poniżej +5°C, ale ich użycie pozwala skrócić cykle technologiczne i optymalnie wykorzystać sprzyjające warunki.
Dla porównania, tradycyjne zaprawy klejące do płytek ceramicznych umożliwiają spoinowanie przyklejonej okładziny po około 24 godzinach, podczas gdy klej szybkowiążący Atlas Mig wiąże w ciągu zaledwie 4 godzin. Podobnie sprawa wygląda z zaprawami do spoinowania. Powierzchnia zafugowana Fugą Atlas Artis może być użytkowana już po około 3 godzinach od zakończenia prac, podczas gdy zaprawa normalnie wiążąca wytrzymałość umożliwiającą jej użytkowanie osiąga po 24 godzinach.

Budowlana loteria
Prowadzenie prac budowlanych zimą zawsze wiąże się z ryzykiem. Pogoda bywa nieprzewidywalna i nawet odpowiednie materiały lub specjalnie przygotowane domieszki, w sytuacji nagłego jej załamania, mogą nie zdać egzaminu. Może się więc okazać, że kontynuacja prac nie jest możliwa, a użyte materiały nie osiągną nawet części zakładanych parametrów wytrzymałościowo-użytkowych.
Wadą materiałów typowo zimowych jest zawężony zakres temperatur stosowania, wynoszący zazwyczaj od 0°C do +10°C. Jeśli w trakcie prac zima odpuści” i temperatury będą zbyt wysokie, aplikowanie tych materiałów stanie się niemożliwe. Materiały zimowe są droższe od tradycyjnych. W połączeniu z dodatkowymi, kosztownymi działaniami o charakterze zabezpieczającym (namioty cieplaki, plandeki na rusztowaniach, nagrzewnice) i ewentualnymi kosztami koniecznych napraw powykonawczych, stawia to całość zimowego przedsięwzięcia pod znakiem zapytania: budować czy czekać do wiosny?

Oprac. Ewa Grabowska na podst. materiałów ATLAS
Fot. ATLAS

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×KZPRiRB podcasty - baner