Brony Kuhn Optimer teraz także z wałem nożowym przyspieszającym rozkład resztek

Brona talerzowa Kuhn Optimer 5000 XL z wałem nożowym zaprezentowana podczas wystawy Agro Show 2021, fot. mw

Bron talerzowych Kuhn Optimer nikomu nie trzeba przedstawiać, jednak teraz ich wyposażenie może stanowić wał nożowy, który przyspiesza rozkład resztek pożniwnych. Bronę Optimer 5000 XL wyposażoną we wspomniany wał mogliśmy po raz pierwszy oglądać w tym roku podczas wystawy Agro Show w Bednarach.

– Rzeczą nową jest wał nożowy, który bardzo dobrze pracuje w poplonach po to, żeby je uszkadzać bezpośrednio przy każdym z noży. Mineralizacja po 3 tygodniach jest znacznie większa niż nie wykorzystując takiego wału. Jest to proste urządzenie, ma określoną średnicę, żeby ta intensywność pracy była duża, aby każda roślina była uszkodzona – tłumaczy Artur Szymczak, dyrektor zarządzający w Kuhn Maszyny Rolnicze.

Cechą charakterystyczną dla tego rozwiązania jest to, że mamy zastosowany hydropneumatyczny docisk wału; niezależne, regulowane amortyzatory gazowe połączone z układem hydraulicznym powodują, że prawa i lewa strona wału pracują niezależnie, a wał z równą intensywnością dociska resztki do gleby.

Wał nożowy tnie rośliny na odcinki ok. 10 cm, jednak jego głównym zadaniem jest ich uszkodzenie, które przyśpieszy mineralizację, fot. mw

– Nie chodzi o to, aby wał pociął resztki na drobno, ale o to, aby każda roślina była uszkodzona. W związku z tym bakterie tlenowe szybciej je rozkładają, a talerzówka lepiej wymiesza resztki pożniwne w płytkiej warstwie gleby – mówi Artur Szymczak.

Wał nożowy jest dostępny do bron Optimer L i XL w szerokościach roboczych od 4 do 9 m.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności