fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychBrazylijska kukurydza trafi na rynki Unii Europejskiej

Brazylijska kukurydza trafi na rynki Unii Europejskiej

Jak donosi serwis Soybean & Corn Advisor, już niedługo brazylijska kukurydza może trafić do Unii Europejskiej, aby zapełnić lukę związaną z brakiem kukurydzy importowanej dotychczas przez wspólnotę z ogarniętej wojną Ukrainy.

Obecny sezon raczej nie będzie zbyt udany dla europejskiej produkcji kukurydzy, głównie poprzez wpływ gorącej i suchej pogody na obszarach jej uprawy. Dodatkowo ze względu na skomplikowaną sytuację geopolityczną zahamowany został kluczowy dla Unii Europejskiej import z Ukrainy. Nadal zresztą nie wiadomo, czy import ten zostanie wznowiony, a jeżeli nawet tak, to na jaką skalę i jakiej jakości ziarna.

– Według brazylijskiej firmy konsultingowej Consultoria TF Agroeconomica, europejską produkcję kukurydzy szacuje się obecnie na 68 mln ton, przy 16 mln ton importu. Jeśli produkcja dalej spadnie z powodu utrzymującej się suszy i jeśli Ukraina nie będzie w stanie zwiększyć eksportu kukurydzy, może to otworzyć drzwi do znaczącego eksportu brazylijskiej kukurydzy do Europy Zachodniej – informuje Soybean & Corn Advisor.

Według doniesień już teraz handlowcy “rzucili się” na brazylijską kukurydzę, co doprowadziło do podwyżek cen ziarna w tym kraju o ok. 1/3.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.